Kako radi gps
Što je to i kako radi gps?
Mnogi od nas se svakodnevno susreću s gps, ali malo ljudi zna što je to i kako radi gps. Ako ste i vi među onima koji ne znaju što je to i kako radi gps, onda pročitajte ovaj tekst i saznajte sve o gps-u. Gps je satelitski sustav pozicioniranja u vlasništvu SAD-a. Signale koje prenose sateliti mogu slobodno primati i koristiti svi.
Korisnik, bilo na kopnu, na moru ili u zraku, može znati svoj položaj u bilo koje vrijeme s neviđenom preciznošću. Komercijalno, GPS je vrlo uspješan i generira mnoge pomake u brojnim područjima: pomorska, kopnena i zračna navigacija, lokacija komercijalnih flota, praćenje ruta, procjena relevantnosti itinerera, itd. Integracija gps čipova u pametne telefone umnožava upotrebu gps-a. U znanstvenom svijetu preciznost lokacije i sinkronizacije omogućuju razvoj i korištenje novih aplikacija: geodezija, sinkronizacija između atomskih satova, proučavanje atmosfere itd. Europa, Kina, Rusija i Indija već nekoliko godina razvijaju konkurentske sustave slične gps-u.
Kako radi gps?
U ovom odlomku vam donosimo informacije o tome kako radi gps. GPS konstelacija se sastoji od najmanje 24 satelita, koji se nalaze na visini od 20 tisuća kilometara i kruže oko Zemlje. Pet zemaljskih postaja odgovorno je za upravljanje savršenim poravnanjem satelita na njihovoj putanji i definiranje mogućih pogrešaka.
Za definiranje položaja u prostoru potrebne su vam tri koordinate ( x, y i z). GPS podaci također uključuju četvrtu varijablu, vrijeme. Stoga su za dobivanje pozicije potrebna četiri satelita opremljena atomskim satovima, kao i GPS prijemnik koji će dekodirati i izračunati primljene signale. Preciznost najboljih atomskih satova broji se u milijardama sekunde, drugim riječima bilo bi potrebno 160 milijuna godina da se izgubi jedna sekunda preciznosti. Princip kako radi gps temelji se na triangulaciji. Izuzetna preciznost atomskih satova je bitna, jer bi pogreška od jedne tisućinke sekunde u izračunu vremena prijenosa dovela do pogreške pozicioniranja od 300 kilometara. Ovakva greška je nedopustiva.
Kako radi gps - pozicioniranje
U prethodnom odlomku je sažeto prikazano kako radi gps, a u ovom odlomku će vam se sažeto objasniti funkcija pozicioniranja uz pomoć gps-a. Zemaljske koordinate prijamnika izračunate su u geocentričnom kartezijanskom sustavu s tri osi ( x, y, z) koji potječe od težišta zemaljskih masa ( geodetski sustav). Da bi se te koordinate mogle lako koristiti moraju se pretvoriti u geografske koordinate ( širina, dužina, nadmorska visina), što je sustav koji se vrlo široko koristi u kartografskom predstavljanju. To je naknadna obrada fps prijamnika koji provodi ovu pretvorbu korištenjem prema zadanim postavkama geodetskog sustava WGS 84 (Svjetski geodetski sustav 84). Ovaj sustav, koji se najviše koristi u svijetu, predstavlja referencu koja ispunjava ciljeve globalnog navigacijskog sustava.
Nadmorska visina nije uvijek izravno iskoristiva, zbog razlike između elipsoidne visine izračunate u geodetskom sustavu WGS 82 i geodetske visine. Ta varijacija lokalno može doseći nekoliko desetaka metara. Dobivene koordinate mogu se izraziti u drugim geodetskim sustavima, specifičnim na primjer za regiju ili državu. Za dodatne informacije o tome kako radi gps uvijek možete pročitati stručnu literaturu vezanu za gps.
Tagovi: