Pritisak u očima – uzrok, simptomi i liječenje
O Caps - za bolji i oštriji vid
- ojačava mišiće oka
- obnavlja sposobnost prepoznavanja boja, sitnih predmeta i obrisa predmeta
- štiti mrežnicu od UV zračenja
- izoštrava noćni vid
- poboljšava krvotok u očima
- spriječava razvoj katarakte
- smanjuje rizik od gubitka vida
- spriječava degenerativne promjene u mrežnici
- izoštrava vid
Što uzrokuje pritisak u očima
Pritisak u očima je bolest koja tiho napreduje. Ovo stanje oštećuje optički živac, utječe na vid i može dovesti do sljepoće. U određenim slučajevima razvija se bez oštećenja strukture oka, dok s druge strane, ako se ne liječi, razvija se u glaukom. Naime, glaukom uzrokuje oštećenje vidnog živca, što zahvaća vidno polje i ako se ne liječi, dovodi do gubitka vida. Iako ovo stanje može zahvatiti ljude svih dobnih skupina, češće je kod osoba starijih od 40 godina.
Pritisak u očima je teško otkriti bez provođenja testova očnog tlaka. Vrijednosti koje se smatraju normalnim su između 10 i 21 mmHg, ali kada su ta očitanja veća, to znači da je bolest već prisutna kod pacijenta. Postoje čimbenici koji doprinose nastanku glaukoma, a to su: povišen očni tlak, članovi obitelji koji su imali glaukom, traume oka, dalekovidnost. Budući da je riječ o bolesti koja počinje tiho bez ikakvih vanjskih znakova, nužni redoviti pregledi kod oftalmologa.
Pritisak u očima - simptomi
Koje su glavne karakteristike ove bolesti? Pritisak u očima je progresivno, ali tiho stanje koje može napredovati do glaukoma i uzrokovati trajni gubitak vida. Mnogi ljudi često brkaju očni tlak s glaukomom. Iako su to različita stanja, ipak su međusobno povezana. Pritisak u očima dovodi do neravnoteže u proizvodnji očne vode, ali ako se ne liječi pravilno, može doći do glaukoma koji zahvaća optički živac. Očna voda je tekućina koja ispunjava prostor između šarenice i rožnice, a sastoji se od 98% vode i 2% soli.
Za njegovo formiranje odgovorno je tkivo koje se naziva cilijarno tijelo, čija je funkcija osiguravanje hranjivih tvari u strukturi oka i odgovorno je za regulaciju očnog tlaka. Budući da se radi o poremećaju koji obično nema simptome, dijagnoza se postavlja na temelju anamneze bolesnika i čimbenika rizika ako u obitelji ima rođaka koji imaju istu bolest. U nekim akutnim slučajevima javljaju se sljedeći simptomi: smanjen periferni vid, zamagljen vid, bol u oku, glavobolja, osjetljivost na svjetlost. Za točno određivanje preporuča se tonometrijski pregled raditi svake godine nakon 40. godine života.
Pritisak u očima kako kontrolirati
Koji je pristup liječenju očnog tlaka? Kao što je već spomenuto, genetski čimbenici i prekomjerna proizvodnja očne vode utječu na pritisak u očima. Istodobno, niska apsorpcija tekućine uzrokuje povećanje intraokularnog tlaka. Bez obzira na uzrok, potrebno je biti oprezan, jer oba stanja dovode do tihog poremećaja vida. Treba napomenuti da je uporaba određenih lijekova za astmu, zatim srodne bolesti, ozljede utječu na neravnotežu očne tekućine. Redovito praćenje zdravlja oka ključno je za liječenje očnog tlaka.
To uključuje kontrolu očnog tlaka s oftalmologom i pretrage, dok se u nekim slučajevima mogu pripisati kapi za oči ili lijekovi. Ponekad može biti potrebna operacija kada postoje očiti simptomi, a lijekovi ne daju željene učinke. U velikoj većini slučajeva pritisak u očima ne uzrokuje bol, pa oftalmolog tijekom godišnjeg pregleda mora utvrditi je li se promijenio. Zdrave navike također pomažu u prevenciji visokog krvnog tlaka u očima, a to su: kontroliranje stresa, uravnotežena prehrana i izbjegavanje konzumiranja alkohola.
Tagovi:
O Caps - za bolji i oštriji vid
- ojačava mišiće oka
- obnavlja sposobnost prepoznavanja boja, sitnih predmeta i obrisa predmeta
- štiti mrežnicu od UV zračenja
- izoštrava noćni vid
- poboljšava krvotok u očima
- spriječava razvoj katarakte
- smanjuje rizik od gubitka vida
- spriječava degenerativne promjene u mrežnici
- izoštrava vid