5 signala da ćete dobiti infarkt za mjesec dana
Kako spriječiti srčani udar?
Srčani udar je danas jedan od najčešćih uzroka smrti kod žena kao i muškaraca u cijelome svijetu. Kako se razvija srčani udar? On se zapravo razvija nakon što nastane naglo začepljenje ili okluzija naših koronarnih arterija, krvnih žila koje su zaslužne za opskrbljivanje našeg srčanog mišića hranjivim tvarima kao i kisikom. U samoj podlozi srčanog udara je najčešće takozvani ateromski plak koji kada puke se odlomi i tako zapne u jednoj od naših krvnih žila.
Rizični čimbenici za nastanak navedenog plaka u samoj stijenki arterija su: Pušenje, povišena razina masnoća u krvi, hipertenzija, pretilost, kao i manjak fizičke aktivnosti. Signal za infarkt se može prepoznati na vrijeme, ali isto tako postoje i određene mjere koje možemo poduzeti kako bi spriječili nastanak infarkta. Imajte na umu da nikada nije kasno da počnete voditi brigu o svojemu zdravlju i da spriječite mogući nastanak srčanog udara.
Važno je naglasiti da muškarci i žene imaju pomalo različite simptome kada pričamo o infarktu. Signal za infarkt se može blago razlikovati kod oba spola, ali važno ih je znati prepoznati kako bi znali reagirati na vrijeme. U nastavku teksta vam donosimo kako prepoznati znakove srčanog udara kod oba spola, i što je potrebno poduzeti kada nastupi srčani udar.
Kako prepoznati srčani udar?
Signal za infarkt se može razlikovati kod muškaraca i kod žena. I dok su simptomi gotovo jednaki, postoji nekoliko osobnosti kod oba spola na koje valja obratiti pozornost. Kako prepoznati srčani udar kod žena? Dolazi do pojave neugodne boli, pritiska kao i osjećaja težine u prsima koji mogu trajati po par minuta. Dolazi do neugodnog osjećaja koji se širi prema leđima, vratu, čeljusti i rukama.
Dolazi do znojenja, osjećaja vrtoglavice i povraćanja. Nastupa gubitak daha i primjećuje se ubrzani i nepravilan rad srca. Signal za infarkt kod muškaraca se pojavljuje u sljedećim simptomima: Bol i pritisak u prsima koji također traju po par minuta i postupno se vraćaju, dolazi do nedostatka daha i napada naglog umora. Pojačava se znojenje koje je popraćeno s osjećajem anksioznosti. Širi se bol u ostalim dijelovima tijela.
Signal za infarkt bez obzira na spol može trajati do 30 minuta i ne prestaje kada nastupi. Medicina nas uči kako u trenucima kada primijetimo da nam prijeti srčani udar bi trebali staviti aspirin pod jezik i zvati hitnu pomoć. I dok je navedeno točno, morate uzeti u obzir da kod pojedinih ljudi srčani udar može nastupiti tiho bez navedenih simptoma.
Što poduzeti kada nam prijeti srčani udar?
Ako primijetite da nastupa signal za infarkt, točnije da dolazi do srčanog udara, tada je bitno staviti aspirin pod jezik i zvati hitnu pomoć. Osim navedenog, imajte na umu da vam i ovih nekoliko stvari mogu isto spasiti život. Kašljite, kašljanjem možete uzrokovati prirodni CPR ili oživljavanje, točnije kašljanje simulira potrebne pokrete kao za stimulaciju srca kada se osoba treba oživljavati. Potrebno je kašljati do 5 puta za redom i između svakog kašljanja čekati do 2 sekunde.
Aspirin, aspirin je svakako kralj prve pomoći kada pričamo o srčanom udaru. Osim Aspirina možete primijeniti i Andol. Navedeni lijekovi će smanjiti razinu trombocita u našoj krvi. U slučaju hitnog uzimanja najbolje je tablete prožvakati i progutati. Na kraju svega ako postoji signal za infarkt, potrebno je opustiti se. Koliko god da ste u panici i svjesni događaja pokušajte se opustiti. Lezite, dišite polako na način na radite udisaj na nos a izdisaj na usta.
Još jednom, ako primijetite bilo koje od gore navedenih simptoma najbolje je da odmah uzmete Aspirin ili Andol, nazovete hitnu pomoć i da se do njenog dolaska probate opustiti. Ukoliko imate snage kontaktirajte i svoj hitni kontakt ili nekog tko vam je najbliži. Reagiranjem na pravilni način možete spriječiti fatalne posljedice koji donosi srčani udar.
Tagovi: