Divertikularna bolest – uzrok, simptomi, liječenje
Što je Divertikularna bolest i što ju uzrokuje
Divertikularna bolest je prisustvo divertikula u crijevu. Divertikul je izbočenje stijenke cjevastog organa. Divertikularna bolest još nema poznate uzročnike. Smatra se kako je uzrok povećani tlak u debelom crijevu. Tlak u debelom crijevu je uvećan zbog prehrane s malo vlakana.
Kod zdrave prehrane bogate vlaknima stolica bude prostrana i kreće se vrlo lako kroz debelo crijevo dok kod nezdrave hrane situacija je suprotna, hrana se kreće teže te debelo crijevo mora raditi veći pritisak kod ispražnjivanja.
Divertikuli se većinom javljaju kod osoba koje jedu jako malo ili uopće ne jedu hranu bogatu vlaknima. Hrana koja nije zdrava se zadržava duži period u crijevima te tako dolazi do tlaka u debelom crijevu za koji se smatra da uzrokuje ovu bolest.
Još jedan od mogućih uzročnika su valvule koje se nalaze u dijelu baze divertikula. Plinovi u tom slučaju slobodno ulaze ali imaju velikih poteškoća kod izlaženja van iz divertikula.
Orijaški divertikuli nemaju poznatih uzroka.
Simptomi koje uzrokuje Divertikularna bolest
Divertikularna bolest se većinom ne izaziva nikakve simptome. Čak 70 do 80 posto ljudi nema apsolutno nikakve simptome. Ako se neki od simptoma koje uzrokuje Divertikularna bolest pojave to će biti:
- Bol
- Proljev
- Ostale smetnje kod stolice
Bol se može osjetiti prije stolice u donjem lijevom dijelu trbuha. Bol nestaje nakon stolice. Takva bol može dolaziti i odlaziti konstantno te nije učestala.
Često se može osjetiti nadutost koja može biti postojana ili je ne mora biti.
Ponekada se događa da otvor divertikula krvari toliko jako da će se primijetiti i u stolici. To se dešava ako je stolica zaglavljena te se zbog toga krvne žile oštete.
Ako se osim krvarenja dogodi i upala i infekcija dolazi do divertikulitisa te su u tom slučaju simptomi sljedeći:
- Veoma jaka bol cijelog trbuha s lijeve strane
- Jaki vjetrovi
- Visoka tjelesna temperatura
- Osjećaj napuhanosti u trbuhu
- Mučnine koje i dovode do povraćanja
- Proljev
- Zatvor
Kako se liječi Divertikularna bolest
Divertikularna bolest koja dolazi u blažem obliku neće trebati liječničku pomoć. Divertikularna bolest se može riješiti samo prehranom. Prehrana mora biti bogata vlaknima. Liječnik će vam najvjerojatnije dati popis hrane koji ne uzrokuje jake plinove, bolove i druge simptome. Hrana koja se mora jesti je voće, povrće i žitarice.
Ako je potrebno liječnik može prepisati i antibiotike.
Liječenjem bolesti smanjuju se grčevi koji mogu pogoršati stanje.
Ako se stanje u kojem slučaju pogorša može biti potrebna i kirurška intervencija. Kod operacija većinom se radi o orijaškim divertikulima te je ona prijeko potrebna ako dođe do velikih krvarenja divertikula ili kod pucanja divertikula.
Pomoći će svakako i fizička aktivnost i puno kretanja. Hrana koja se preporučuje je iduća:
- Voće ( breskve, kruške, mandarine i jabuke )
- Povrće ( brokule, kupus, mrkva, zelena salata, špinat, cvjetača, tikvice, bundeva, rajčica i šparoge )
- Žitarice ( riža, zobena kaša, smeđa riža, crni i raženi kruh, žitne pahuljice )
Tagovi: