Policitemija rubra vera – uzrok, simptomi, liječenje

Policitemija rubra vera - uzrok, simptomi, liječenje

Policitemija rubra vera što je i uzrok

Policitemija rubra vera predstavlja povećanu proizvodnju crvenih krvnih stanica u krvi, eritrocita. Eritrociti se proizvode u koštanoj srži i njihova funkcija je prenošenje kisika i CO2 kroz krvotok, te ujedno i reguliraju pH krvi. Kod ove bolesti se i druge krvne stanice kao na primjer bijele krvne stanice mogu pojačano proizvoditi, te trombociti koji ukoliko se proizvode pojačano upućuju na trombozu, povećanje gustoće krvi što otežava protok krvi u malim krvnim žilama. Policitemija rubra vera ukoliko se ne liječi na vrijeme može biti vrlo opasna po život, a razvija se godinama prije nego se pojave prvi simptomi.

Znanstvenici nisu dokazali što je točan uzrok ove bolesti no pretpostavlja se da je uzrok genetski, ali i tumor koštane srži uzrokuje povećanje malignih stanica kloniranih stanica krvi. Tri su vrste ove bolesti; primarna policitemija koja je ujedno i najteži oblik, sekundarna policitemija koja je posljedica neke druge bolesti kao na primjer bronhitisa kod kojeg crvene krvne stanice ne dobivaju dovoljno kisika za prijenos putem krvotoka pa koštana srž dobiva signal da nema dovoljno kisika i reagira pojačanom proizvodnjom crvenih krvnih stanica, te pseudopolicitemija ili relativna policitemija kod koje je uzrok manjak krvne plazme pa uslijed toga nastaje velika gustoća crvenih krvnih stanica.

Policitemija rubra vera simptomi

Simptomi koji upućuju da se radio o policitemija rubra vera se razvijaju vrlo polako, a putem kompletne krvne slike ih je moguće i potvrditi. Osnovni simptomi koji signaliziraju da bi se moglo raditi o policitemiji su glavobolja popraćena vrtoglavicama, omaglica i slabost, pretjerano znojenje.

Također se mogu pojaviti i kratkoća daha ili općenito problemi sa disanjem, smetnje kod vida. S obzirom da krvotok ne može obavljati svoju normalnu funkciju javlja se utrnuće u rukama i/ili nogama, te su mogući krvni ugrušci, tromboze. Krvarenje iz probavnog trakta je također moguće uz osjećaj nadutosti.

Ukoliko osjećate i svrbež i javlja se uz sve to i crvenilo kože provjerite krvnu sliku koja će točno pokazati radi li se o bolesti policitemija rubra vera koja se može može razvijati godinama tiho i podmuklo. Uobičajeno se bolest javlja oko 60-te godine života, a ukoliko se otkrije na vrijeme osoba može preživjeti i do dvadesetak godina uz pravovremeno liječenje.

Policitemija rubra vera liječenje

Policitemija rubra vera je opasna jer može dovesti do razvoja drugih bolesti u ljudskom tijelu kao što su koronarna tromboza, moždani udar, tromboza dubokih vena, te do oštećenja bubrega što sve može biti opasno za život. Krvnim pretragama se uspostavlja dijagnoza o kojoj vrsti policitemije se radi, te nakon toga slijede daljnje pretrage da se ustanovi uznapredovalost bolesti na druge organe, kao na primjer bubrege.

Liječenje policitemija rubra vera je ciljano na smanjenje crvenih krvnih stanica, eritrocita na način da se svakih tri do četiri mjeseca vadi pola litre krvi iz vene postupcima venepunkcija i citostatska terapija. Lijekovi za liječenje ove bolesti će razrjeđivati krv i time smanjivati rizik od stvaranja krvnih ugrušaka koji su uzrok daljnjih komplikacija.

Sami si možete pomoći da promijenite prehranu u koju ćete uvesti češnjak koji svojim prirodnim sastojcima regulira zgrušavanje krvi, zatim cimet koji također djeluje kao antikoagulans. Paprika također utječe na cirkulaciju i nestanak krvnih ugrušaka, a pomažu i sve namirnice koje imaju vitamin E kao što su grah, leća, biljno ulje, jaja, riba, sjemenke i voće koje ima jezgru. Ovoj bolesti pogoduje i niska količina željeza u krvi pa uvedite i namirnice koje imaju dovoljno željeza za dnevne potrebe, uz već navedene namirnice, zeleno lisnato povrće, smokve, tamna čokolada, grožđice, alge, datulje, integralne žitarice, te kontrolirano unosite meso i izbacite suhomesnate proizvode.


Tagovi: