Sunitinib – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva
Što je Sunitinib i koje mu je djelovanje
Sunitinib je lijek koji sadrži djelotvornu stvar u sebi pod istim nazivom. Ovo je lijek koji spada u određenu skupinu lijekova koja se zove inhibitor protein kinaze. Sunitinib se najčešće koristi prilikom liječenja raka na način da sprječava neke određene proteine koji su jedni od zaslužnih proteina kod rasta i širenja stanica raka. Ovaj se lijek koristi kod osoba koje imaju neuroendokrine tumore gušterače, metastatski karcinom bubrežnih stanica, gastrointestinalni stromalni tumor.
Za sva dodatna pitanja oko djelovanja ovog lijeka vrlo je bitno posavjetovati se sa svojim liječnikom.
Vrlo je bitno naglasiti neke situacije u kojima se lijek ne bi smio uzimati. Lijek se ne smije uzimati u slučaju ili u stanjima kao što su:
- Alergije na djelotvornu tvar koja se nalazi u lijeku te na sve druge sastojke koji se nalaze u ovom lijeku
- Povišeni krvi tlak
- Prehodane ili postojeće bolesti krvi
- Kod bilo kakvih srčanih tegoba
- Promjene u srčanom ritmu
- Postojeće ili prehodane tegobe s krvnim ugrušcima
Koje nuspojave Sunitinib može uzrokovati
Sunitinib kao i svaki drugi lijek može uzrokovati razne nuspojave koje su zabilježene tokom testiranja lijeka. Naravno, vrlo je bitno napisati da teže nuspojave koje uzrokuje Sunitinib neće biti manifestirane u većini slučajeva, ali svejedno je vrlo bitno obratiti pažnju na nuspojave, jer prilikom uzimanja bilo kojeg lijeka treba biti vrlo oprezan. Navest ćemo vam nekoliko nuspojava koje je vrlo bitno naglasiti.
Vrlo česte nuspojave koje se mogu primijetiti prilikom uzimanja ovog lijeka su:
- Smanjeni broj krvnih pločica i crvenih i bijelih krvnih stanica, nedostatak zraka i povišeni krvni tlak
- Jaki umor, gubitak snage, oticanje kože i oko očiju, omaglica i glavobolja
Česte nuspojave koje se mogu primijetiti prilikom uzimanja ovog lijeka su:
- Stvaranje ugrušaka u krvnim žilama, bol u prsištu, infekcije, smanjena razina šećera u krvi i sindrom nalik gripi
- Hemeroidi, gubitak tjelesne težine, bol u mišićima i kostima i neuobičajeni osjeti u udovima
Manje česte nuspojave koje se mogu primijetiti prilikom uzimanja ovog lijeka su:
- Tekućina oko srca, srčani udar i zatajenje jetre
- Bol u trbuhu, bol u ustima i otežano zacjeljivanje rana
Koliko Sunitinib košta i kakva su iskustva
Cijena koju je potrebno izdvojiti za lijek Sunitinib iznosi od 8500 do 35000 kuna, te u eurima to iznosi od 1300 do 5000 eura. Cijena ovog lijeka kao i kod svakog drugog ovisi o tome kolike je lijek jačine,dakle slabiji ili jači lijek, a ovisi i o tome koliko je samo pakiranje lijeka, dakle veće ili manje pakiranje. Analiziranjem tržišta, anketama i ispitivanjem osoba koje su lijek koristile, možemo reći da su iskustva te zadovoljstvo kod svih bila prilično visoko. Loših komentara na Sunitinib je bilo vrlo malo te su loša iskustva većinom bilježena samo zbog nuspojava koje su nažalost gotovo neizbježne prilikom konzumiranja lijeka.
Vrlo je važno naglasiti da se moraju temeljito čitati uputstva i upozorenja prije nego što se lijek započne koristiti. Na taj način će se definitivno izbjeći puno težih slučajeva i pojavljivanje simptoma. Uz to je vrlo bitno lijek koristiti samo do datuma isteka trajanja koje je istaknuto na pakiranju te ga je vrlo bitno čuvati na za to predviđenom mjestu.
Tagovi: