Što su antihipertenzivi

Što su antihipertenzivi

Antihipertenzivi je skupni naziv za lijekove koji se koriste za snižavanje krvnog tlaka

Antihipertenzivi dolazi od kombinacije riječi anti i hipertenzija te se ta riječ odnosi na skupinu lijekova koji se prepisuju za smanjivanje, odnosno, normalizaciju krvnog tlaka. Povišeni krvni tlak ili hipertenzija naziva se tihim ubojicom jer često prolazi bez nekih većih simptoma te se otkriva sasvim slučajno, a kako bi se krvni tlak stabilizirao, često je potrebna liječnička intervencija u vidu prepisivanja lijekova koji će smanjiti i normalizirati krvni tlak što omogućava oboljelima od te bolesti normalan život. Iako su antihipertenzivi lijekovi za liječenje hipertenzije, oni spadaju pod one lijekove za liječenje povišenog krvnog tlaka koji nisu u skupiti diuretika, vazodilatatora, beta blokatora, blokatora kalcijevih kanala, ACE inhibitora ili ATII inhibitora. Unatoč tome što ne spadaju ni jednu od tih navedenih kategorija, i dalje su jedni od najvažnijih i najčešće propisivanih lijekova od strane liječnika kada se uspostavi dijagnoza visokog krvnog tlaka kojeg je potrebno držati pod kontrolom kako ne bi došlo do ozbiljnijih zdravstvenih posljedica.

Antihipertenzivi ne spadaju u skupinu ATK klasifikacije

Lijekovi koji se koriste za liječenje visokog krvnog tlaka spadaju u razne klase te zbog toga postoje i razne klasifikacije unutar njih, od čega je ATK klasifikacija najvažnija u toj domeni. Iako se antihipertenzivi koriste za liječenje krvnog tlaka, oni nisu ni u jednoj klasi navedene ATK klasifikacije. Antihipertenzivi se za razliku od prijašnje navedenih beta blokatora i sličnih lijekova razlikuju po svojem djelovanju, pa se tako oni dijele na antiadregenegrike koji djeluju centralno, oni koji djeluju na ganglije, one koji djeluju periferno te u njih spadaju i pripravci čije se djelovanje očituje na glatkoj muskulaturu arteriola. Osim tih navedenih antiandrenerika, tu spadaju i neki drugi kao što su Veratrum, metirozin, pargilin te ketanserin. Velik dio tih lijekova može se nazvati i alfa-blokatorima te oni djeluju nešto drugačije nego ostali lijekovi koji se koriste za snižavanje povišenog krvnog tlaka, no ono što im je zajedničko je krajnji rezultat koji je jednak, odnosno, oni drže krvni tlak pod kontrolom.

Antihipertenzivi su najčešće kombinacija nekoliko lijekova

Antihipertenzivi se također od klasičnih lijekova za snižavanje krvnog tlaka razlikuju i po tome to se oni vrlo često kombiniraju. Povišeni krvni tlak često je rezultat više mehanizama, tj. najčešće se radi o autonomnom živčanom sustavu, bubrežnom sustavu re reninsko-angiotenzinskom sustavu koji ukoliko ne funkcioniraju kako spada dovode do toga da se krvni tlak ne može održavati u normalnim vrijednostima. Stoga se prepisuju antihipertenzivi koji u svojoj kombinaciji djeluju na navedene sustave kako bi se krvni tlak stavio pod kontrolu. Kada se cilja samo jedan sustav, najčešće ostali sustavi poništavaju djelovanje tog lijeka te je stoga potrebno razumno kombiniranje lijekova koji će djelovati na sve one sustave koji utječu na povisivanje krvnog tlaka, što se naziva racionalnom politerapijom. Naravno, prije prepisivanja lijeka najvažnije je postaviti uzrok hipertenzije jer samo na taj način je moguće odabrati lijek koji će situaciju držati pod kontrolom, bilo da se radi samo o jednom lijeku ili kombinaciji lijekova.


Tagovi: