Što je burza

Što je burza

Što je burza i koja je njena uloga?

Burza se može opisati kao mala vrećica koja je presvučena sinovijalnom membranom koja je ispunjena sa sluzavom tekućinom. Naše tijelo u sebi nosi oko 150 prirođenih burzi, dok neke mogu nastati kasnije kao odgovor na mehaničke podražaje. Burza je poput malenog jastučića koji ima za ulogu ublažiti i olakšati kretnju tetiva, mišića, kostiju i tako smanjiti njihovo trenje. Burze su smještene oko naših zglobova te tetiva, ispod kože i tvore čvrstu koštanu potporu.

Po izgledu podsjećaju na balon koji je ispunjen s malo vode i nalazi se spljošten između ostalog tkiva. Kada se dogodi određeno istegnuće ili udarac, navedene burze mogu nabubriti i tada one stvaraju nelagodu jer raste. Važno je naglasiti kako postoje dvije vrste burzi. Površinske - Smještene između koštanih izraslina, duboke - smještene dublje i u svezi s mišićima. Kada se dogodi određena trauma one reagiraju u obliku upale koja može biti vidljiva i neugodna na dodir.

Burza uzrok i simpomi

Upala burze ili sluzne vrećice se naziva burzitis. Ovdje će mjesto upale biti otečeno, bolno na dodir, pokreti će ovisno o mjestu biti bolni i ograničeni. Upala najčešće nastaje kao posljedica: Velikih naprezanja određenih mišića, radi ozljeda, ponavljajućih pokreta, dugotrajnog i nepravilnog držanja ili položaja u kojemu se tijelo nalazi. U ostale uzroke također ubrajamo: Infekcije, upale zglobova, giht. Isto tako, ponekad kalcifikati ili ovapnjenja u našim tetivama radi trenja ili ozljeda mogu izazvati burzitis. Burza upala se najčešće pojavljuje u području križa, koljena, kuka, lakta, ramena. Razlikujemo dvije vrste upale - akutni i kronični.

Akutni burzitis uzrokuje bolove, osobito kada se osoba kreče i nastaje lokalizirana osjetljivost. Ako je burza površna događa se otok sa znakovima upale. Kristalni ili bakterijski burzitis donosi simptome topline i bolova. Kronični oblik može potrajati mjesecima. Ako se upala pojavila blizu zgloba, dolazi do fibroze koja uzrokuje ograničenu pokretljivost. Uzrok nastanka može biti povreda, povećana težina i povećano opterećenje, artritis, infekcije. Akutni oblik se najčešće javlja kada se dogodi neočekivani napor radi posebnog opterećenja i često ga prati izljev. Dolazi do zadebljanja stijenke sluzne vrećice radi bujanja sinovije i dolazi do stvaranje priraslica kao i vapnenih depozita. Ponekad dolazi i do upale najbližeg zgloba.

Burza liječenje

Kada dođe do gore navedenih stanja, simptomi će se liječiti s lijekovima protiv bolova ili s antireumaticima. Burza uzrokuje bolno i otečeno mjesto, a ono se također može i lediti (mjesto se masira ledom do 10-ak minuta do 3 puta dnevno i nanaša se antireumatska krema). Cilj je svakako smanjiti bol, oteklinu i nastalu upalu. Ukoliko primijetite navedene simptome, nemojte preopterećivati zahvaćeni zglob. Što ako vam je burza uzrokovala upalu a potrebno je kretanje? U tom slučaju zglob se mora zaštititi elastičnim zavoljen ili sportskom ortozom koja će štititi zglob dok se oteklina ne povuče.

Preporučuje se pregled fizijatra ukoliko su bolovi snažni, ako se oteklina ne povlači, ako je mjesto crveno i toplo na dodir, ako dođe do povišenja tjelesne temperature. Akutno liječenje donosi mirovanje i poštedu bolnog dijela tijela. Ovdje se mogu prepisati lijekovi za upalu i bolove, masaža i hladni oblozi ledom. U određenim slučajevima moguće je i infiltriranje lijeka u burzu kako bi se oteklina smanjila. Mirovanjem se postižu najbolji rezultati, no ponekad će biti potrebna i fizikalna terapija (laser, magnetoterapija, elektroterapija). Kronični oblik burzitisa može donijeti operativno liječenje.


Tagovi: