Što je feminizacija
Što je feminizacija?
Feminizacija kao medicinski pojam se može opisati kao razvoj u organizmu koji je fizički karakterističan za žensku vrstu. Može se odnositi na sami razvojni proces, koji u konačnici doprinosi samoj seksualnoj diferencijaciji. Da li feminizacija može biti izazvana nakon razvoja? Na feminizaciju mogu utjecati razni faktori u okolini, što je dokazano i na brojnim životinjskim vrstama. U slučaju da je došlo do transrodne hormonske terapije, feminizaciju će se namjerno izazvati. Kod životinja poznajemo feminizaciju koja je nastala radi genetičkog ili stečenog poremećaja u endokrinog sistema.
Kod ljudi možemo prepoznati abnormalnu feminizaciju ili ginekomastiju. Riječ je o stanju kada muškarac krene razvijati neprimjerene dojke radi povišenog nivoa estrogena u tijelu. Čak i sami nedostatak ili blokada hormona androgena može doprinijeti povećanoj feminizaciji. Visoko nivo androgena može doprinijeti povećanoj dlakavosti, produbljenom glasu, povećanom mišićnom masom, ginekomastiju. Proces feminizacije se događa kod insekata kada dolazi do nasljeđivanja reproduktivnih i manipulirajućih endosimbionta. Događa se onda kada majke prenose jajašca i proces nasljeđivanja se može odužiti kroz par generacija.
Feminizacija i proces feminizacije
Danas kada gledamo značenje feminizacije, nalazimo na tri osnovna opisa. Razvoj ženskih karakteristika kod muškaraca, povećanje uloga žena u određenim društvenim i političkim te ekonomskim procesima, ili povećanje udjela ženki. Feminizacija se danas najviše veže uz prvo značenje, razvoj ženskih karakteristika kod muškaraca i općenito. Feminizacija se sve više veže uz pojam tranzicije, procesa kada muškarac postaje žena. Kako izgleda proces feminizacije? Proces same promjene često dolazi sa tri osnovna koraka: Predfarmakološke mjere, hormonska terapija/liječenje i kirurški postupci za potpunu transformaciju.
Naravno, proces promjene će ovisiti od osobe do osobe. Prvi korak u promjeni spola donosi razgovor sa psihijatrima i psiholozima kako bi se ustanovila rodna disforija. Tada se primjenjuje farmakološki dio postupka promjene koji donosi uzimanje testosteron blokera, kao i uzimanje estrogena. Prije kirurških zahtjeva, kirurzi često navode kako je potrebno barem dvije godine biti na hormonalnoj terapiji kako bi tijelo steklo određene prilagodbe. U procesu kirurškog mijenjanja spola, možemo se susresti s operacijama povećanja grudi, otklanjanja Adamove jabučice i feminiziranje lica kako bi se postigle ženstvene crte.
Feminizacija danas
Promjena spola je zadnjih godina goruća tema mnogih medija, a razlog tome je sve veća otvorenost svijeta prema promjenama. Feminizacija je u Hrvatskoj normalna stvar, zapravo sama promjena spola se može obaviti na teret HZZO-a ukoliko za time postoji potreba. Što se tiče drugih oblika feminizacije, sve opet dolazi na svoje. Procjenjuje se da je danas većina svjetskog stanovništva ženski rod, što nam daje do znanja da je sasvim normalno da su žene zastupljene u većini poslova, i da je ravnopravnost s muškarcima danas bolja nego ikada prije.
Feminizacija može značiti i označavati ženski rod i sve ono što dolazi s njime, no ne smijemo zaboraviti da savršeni balans čini bolje sutra. I dok se sve više susrećemo s pričama gdje muškarci traže promjenu spola, često dolazi do pitanja zašto sve manje žena želi biti muškarac? Provedene statistike pokazuju kako većina muškaraca misli da je ženama lakše i kako bi mnogi voljeli vidjeti kako je to. Neovisno o tome koji su razlozi brojnih tranzicija u današnjem svijetu, najvažnije je da se svatko od nas osjeća ugodno u svojoj koži.
Tagovi: