Što je menopauza

Što je menopauza

Menopauza kraj reproduktivne dobi žene

Menopauza je period kada kod žena dolazi do prestanka krvarenja u obliku mjesečnica jer dolazi do kraja reproduktivne dobi žene. Taj period može nastupiti vrlo rano početkom četrdesetih, no uobičajeno nastupa kod velike većine žena oko pedesetih godina. Period prije menopauze naziva se premenopauza, a period nakon menopauze postmenopauza.

Jajnici su organ koji određuju reproduktivnu funkciju kod žena i kad jajnici prestanu obavljati svoju funkciju ženi izostane mjesečnica i nalazi se u periodu ulaska u menopauzu. Menopauza je direktna posljedica prestanka funkcioniranja jajnika u proizvodnji jajašaca. Ujedno dolazi do prestanka proizvodnje glavnih ženskih hormona estrogena i progesterona.

Ova pojava je prirodan proces starenja žene i ne predstavlja bolest, a uvjetovana je genetskim faktorom koji je žena dobila od svoje majke, o broju trudnoća, dojenju, korištenju hormonalnih terapija kontracepcije, rasi, visini, težini, socioekonomskom stanju zbog stresa, ali ovisi i o pušenju žene koje dovodi menopauzu barem dvije godine ranije. Perimenopauza je period od nekoliko godina kada su mjesečnice neredovite ili potpuno izostaju. Period kada mjesečnica potpuno izostane naziva se postmenopauza.

Menopauza i njeni simptomi

Simptomi koji se javljaju kao prvi simptomi i naznaka da je menopauza blizu je izostanak mjesečnice u životnoj dobi žene nakon četrdesete. Promjene razine hormona će potvrditi da će menopauza nastupiti u narednim godinama. Moguća su i obilnija krvarenja, pa izostanak krvarenja, a ako se radi o obilnijim krvarenjima svakako treba posjetiti ginekologa koji će pregledom UZV isključiti pojave mioma koji mogu biti uzrok obilnijim krvarenjima.

Umor i iscrpljenost prisutni su kod 90% žena, a mnoge imaju i psihičke probleme u načinu da mijenjaju raspoloženje od euforije, do depresije. Kao simptom se može pojaviti i poremećaj spavanja i insomnija što posljedično uzrokuje umor i trajnu iscrpljenost.

Simptomi koji definitivno potvrđuju nastupanje perioda menopauze su valunzi. Valunzi su nagli dotok vrućine i hladnoće koji se izmjenjuju kao napadaji vrućine, a češći su noću nego danju, pa se žena može noću probuditi zbog naleta vrućine u snu. Kao simptomi javljaju se i urogenitalna atrofija, oslabljenje mišića oko mokraćnog mjehura i maternice, a moguće je i ispadanje kose, promjena kože, smanjenje libida i želje za seksom, ali i pad kognitivnih sposobnosti.

Menopauza i kako si olakšati

Menopauza nije bolesno stanje stoga nema potrebe za liječenjem, osim ako obilna krvarenja ne zahtijevaju liječenje ukoliko su uzrokovana nekim patološkim stanjem maternice ili ostalih reproduktivnih organa žene.

No, kako se prestaju proizvoditi hormoni estrogena koji je zaštitnik od kardiovaskularnih bolesti povećan je rizik od obolijevanja žena od kardiovaskularnih bolesti, a time i smrtnosti od infarkta. Stoga žene koje su u menopauzi trebaju pripaziti na svoje prehrambene navike i nadomjestiti kvalitetnom hranom sve što joj tijelo treba u ovom periodu života.

Također kao lijek protiv psihičkih tegoba potrebno je baviti se nekom tjelesnom aktivnosti u skladu sa ostalim zdravstvenim stanjem i tjelesnim navikama koje je i do sada žena imala. Ukoliko se ni do 50-te žena nije aktivno bavila sportom, ne preporučuje se doa počne u ovom periodu, već da svoju tjelesnu aktivnost svede na hodanje, plivanje i lagano trčanje, bez prevelikih fizičkih napora. Ukoliko nastupi osteoporoza savjetujte se sa liječnikom o liječenju jer je ona vjerna pratilja menopauza.


Tagovi: