Što je livedo retikularis – uzrok, simptomi, liječenje
Što je livedo retikularis
Pravilno funkcioniranje našeg tijela ovisi o cirkulaciji krvi. Kada postoji poremećaj krvi koji ometa cirkulaciju, može utjecati na izgled kože, rezultirajući ljubičasto-plavim lezijama. Livedo retikularis ili "pjegavost" je stanje koje karakteriziraju promjene na površini kože u obliku ljubičaste mreže. Iako je riječ o bolesti o kojoj se rijetko govori, statistike pokazuju da najviše pogađa žene u dobi od 20 do 50 godina. Ovaj problem zbog suženja vena, ima tendenciju da se pogorša u hladnom okruženju, dok se poboljšava kada je toplo. Uzroci ovog stanja mogu biti različiti. U nekim slučajevima reumatoidnog artritisa (autoimuni poremećaj), osoba može primijetiti promjene koje uključuju ljubičaste mreže na koži. Lupus, pankreatitis, lijekovi, hormonske promjene mogu biti povezani s ovim stanjem. Također treba napomenuti da postoje i drugi uzroci koji mogu izazvati livedo retikularis, a to su: nerazvijen krvožilni sustav novorođenčadi, promjene unutarnje tjelesne temperature, dugo izlaganje suncu, poremećena cirkulacija, smanjenje elastičnosti kože tijekom procesa starenja, prevencija krvnih ugrušaka.
Livedo retikularis - simptomi
U većini slučajeva Livedo retikularis ne uzrokuje bol i očituje se pojavom cijanotičnih područja, koja se uglavnom javljaju na donjim udovima. Mrlje na koži, crvenkaste ili plavkaste boje, imaju mrežasti izgled sa svjetlijim razmacima između njih. Ove promjene rezultat su zatvaranja završnih mikroarterija u koži. Razlikujemo pet oblika livedo reticularisa i to: fiziološki - javlja se uglavnom kod djece koja su izložena hladnoći, ali se može javiti i kod odraslih; kongenitalna gdje je osoba rođena s predispozicijom za ovu bolest; idiopatski gdje nema jasnog uzroka, a javlja se u mladih žena, počevši od donjih udova; simptomatski, koji je posljedica začepljenja ugrušcima, a glavni uzroci su reumatoidni artritis, sifilis, tuberkuloza. Budući da su najuočljiviji simptom ljubičasto-plave linije koje oponašaju mrežu, livedo retikularis je stanje koje je obično lako prepoznati. Promjene u izgledu boje kože imaju krvne žile koje su najbliže gornjem sloju kože, oni sa svjetlijim pigmentom mogu odmah primijetiti promjene.
Livedo retikularis - liječenje
Važne podatke o bolesti daje detaljna anamneza koja uključuje lijekove, pridružene bolesti i kirurške zahvate. Također je potrebno uraditi laboratorijske pretrage: kompletnu krvnu sliku, funkciju bubrega, sediment urina i druge pretrage kako bi se utvrdili drugi mogući uzroci. Livedo retikularis nije opasno stanje jer je pokazatelj fizičkih svojstava krvnih žila blizu površine kože. Ali kada je uzrokovan određenim zdravstvenim problemom, može zahtijevati liječenje ili kontrolu stanja. Ako je mrežasti izgled kože popraćen određenim simptomima, poput boli ili nedostatka zraka, možda je prisutno ozbiljno zdravstveno stanje koje zahtijeva hitnu liječničku procjenu. Liječenje je usmjereno na temeljni uzrok stanja, nakon čega ono u većini slučajeva nestaje. Za pacijente s trajnijim promjenama na koži postoje prirodni lijekovi koji mogu ublažiti izgled ( soda bikarbona, zeleni čaj, jogurt, kokosovo ulje). U slučajevima koji nisu povezani s medicinskim stanjem, kao što je idiopatski livedo retikularis treba izbjegavati hladnoću, dok se stanje oboljelog područja može poboljšati grijanjem.
Tagovi: