Što je sportsko srce
Što je sportsko srce i zašto nastaje?
Sportsko srce ili sindrom atletskog srca se sastoji od anatomskih te funkcionalnih promjena koje se događaju u miokardu osoba koje intenzivno treniraju ili rade. Promjene se odnose na povećanje lijeve klijetke, kao i fiziološku bradikardiju koja će donijeti sporiji rad srca. Sportsko srce zapravo ima urednu sistoličku te dijastoličku funkciju, što znači da se pravilno pumpa i izbacuje krv. Često se misli kako od navedenog stanja pate samo sportaši, no ono se pojavljuje i kod ostalih. Da li navedeno stanje može biti opasno?
Uvećani srčani mišić može biti znak opasnih bolesti srca poput hipertrofije ili proširenja. Kada se utvrdi uvećano srce, rada je potrebno pregledima utvrditi da li je ono opasno ili ne. Nažalost, povećanje srca može uzrokovati iznenadnu smrt tijekom velikih opterećenja. Povećano srce znači da je došlo do širenja komora srca, što znači da je smanjena učinkovitost pumpanja krvi u aortu. Iako sami uzroci nastanka nisu najjasniji, vjeruje se da oni mogu nastupiti radi virusnih infekcija, aritmije, pretilosti, dijabetesa, povišenog krvnog tlaka.
Sportsko srce uzroci i simptomi
Sami uzroci nastanka su i dalje nepoznate prirode, iako se oni vežu za prijašnje probleme sa srcem. Sami simptomi mogu biti malaksalost i povećani zamor, otežano disanje kod aktivnosti, česta vrtoglavica, nesvjestica, bol u grudima, ubrzani rad srca, aritmija, oticanje ruku i nogu, proširene vene. Iako su navedeni simptomi česti za bilo kojeg sportaša usred umora i zamaranja, važno je obratiti pozornost na rad srca. Kada bi trebalo zatražiti liječničku pomoć? U pravilu, ako osoba ima srčanih problema, ona bi jednom godišnje trebala obaviti kardiološke preglede kako bi se utvrdilo da li sve u redu.
Simptomi koji mogu biti alarmantni su sljedeći: Ubrzano kucanje srca i nakon smirenja, povremeno preskakanje srca u stanju mirovanja, nepravilan rad srca, kada su otkucaji u minuti veći od 120, kada postoji izraziti umor i nastupi nesvjestica. Da li sportsko srce nastaje samo od sebe ili je nasljedno? Stručnjaci vjeruju kako navedeno stanje može nastati usred velikih i pretjeranih fizičkih aktivnosti, no njemu također mogu pridonijeti i bolesti srca u obitelji. Sportsko srce se ustanoviti na pregledu kardiologa.
Sportsko srce dijagnoza i liječenje
Da bi se utvrdilo da li pojedinac ima sportsko srce ili ne, bitno je prvo utvrditi da li osoba ima samo veće srce radi bavljenja fizičkom aktivnošću, ili je uzrok bolest srca. Sama dijagnoza započinje kardiološkim pregledom koji se sastoji od osluškivanja srca stetoskopom kako bi se ustanovilo da li postoji šum. Sljedeći korak je razgovor o povijesti oboljenja unutar obitelji, da li postoji netko u obitelji tko ima kardiomiopatiju. Ukoliko netko od roditelja ima hipertrofičnu kardiomiopatiju, tada je velika šansa da će se ona naslijediti. Nakon navedenog, provode se daljnje pretrage: Ultrazvuk srca, EKG, nošenje holtera, izvođenje testa opterećenja, kateterizacija srca, razne laboratorijske analize, RTG pluća, MR srca.
Kada osoba zaprimi dijagnozu, kreče proces liječenja. Liječenje ne znači odustajanje od fizičke aktivnosti, no potrebne su određene promjene. Ponekad je potrebno imati period bez treninga kako bi se pratilo stanje srca u mirovanju. Ukoliko se sportsko srce otkrije na vrijeme, ono može zahtijevati osnovno liječenje. Uz moguće mirovanje i savjete da se ne preopterećujete fizičkim naporima, stručnjaci mogu savjetovati i sljedeće: Redovne godišnje preglede, smanjenje stresa, smanjenje konzumacije kofeina i šećera, umjerene vježbe, zdrava prehrana, redoviti odmor.
Tagovi: