Što je vertigo

Što je vertigo

Što je vertigo

Vertigo je stanje u kojem postoji prividan osjećaj pokreta, tj. u kojem pojedinac ima osjećaj kretanja sebe ili svoje okoline. Često je povezan s neravnotežom, pogađa ljude bilo kojeg spola i dobi, ali je češći kod žena. Obično se javlja zbog problema u nekom od organa ili u uhu, dijelu unutarnjeg sustava odgovornog za ravnotežu. Benigni paroksiznalni pozicijski vertigo javlja se kada se kanalići u unutarnjem uhu pomiču i skupljaju. Budući da unutarnje uho pomaže u održavanju ravnoteže, ono može uzrokovati različite simptome, uključujući vrtoglavicu. Mênièreova bolest jedan je od mogućih uzroka ovog poremećaja. Poremećaj unutarnjeg uha ovdje je uzrokovan nakupljanjem tekućine, što dovodi do promjene tlaka u uhu i praćeno je vrtoglavicom. Labirintitis je rezultat infekcije labirinta unutarnjeg uha koja se može pojaviti kada se prehlada ili infekcija srednjeg uha proširi na unutarnje uho. Ovo stanje prati vrtoglavica. Među mogućim uzrocima spominje se i proces starenja, jer većina ljudi koji pate od ovih tegoba su starije životne dobi.

Vertigo simptomi

Glavni simptom vrtoglavice je rotacijska vrtoglavica. Pojedinac ima osjećaj da se sve vrti oko njega. Dok je kod nekih osjećaj blaži, kod drugih je vrlo intenzivan. Ostali simptomi uključuju brze pokrete očiju, mučninu i povraćanje, poteškoće u održavanju ravnoteže, vrućicu, pritisak ili zujanje u uhu i gubitak sluha. Budući da se vertigo javlja iznenada, može se javiti više puta tijekom dana i značajno smanjiti kvalitetu života. Kod nekih osoba osjećaj vrtoglavice je prisutan prilikom ustajanja nakon sjedenja, ležanja, naglog pokreta glave i tijela u određenom smjeru. Trenutačni osjećaj vrtoglavice obično ne traje duže od 20 minuta. Može biti praćen mučninom, bljedilom, otežanim održavanjem ravnoteže, kao kod padova. U slučaju ozbiljnih simptoma ovog stanja, kao što je prva epizoda vrtoglavice, povraćanja i gubitka sluha, trebate se obratiti svom liječniku. Treba uzeti u obzir da se vertigo može pojaviti kada se kristali u unutarnjem uhu pomiču, zbog traume ili drugih razloga, poput stresa.

Vertigo liječenje

U slučaju vrtoglavice potrebno je pronaći izvor problema i liječiti ga ako postoji. Budući da je vertigo više simptom temeljnog stanja, potrebna je medicinska procjena kako bi se otkrio temeljni uzrok. Za potpunu procjenu, uz opisane simptome i anamnezu pacijenta, provodi se fizikalni i neurološki pregled. Otorinolaringolog ili neurolog dodatno će procijeniti simptome. Liječenje vrtoglavice ovisi o njezinim uzrocima i o tome koliko dugo traje. Obično, nakon liječenja uzroka, kao što je infekcija uha, simptomi nestaju. U nekim slučajevima prevencija nije moguća. U slučaju bolesti mozga, specijalist će odrediti najbolju vrstu liječenja za svaki pojedinačni slučaj. Ako je vertigo uzrokovan određenim lijekom, tada će liječnik predložiti novu alternativu u vidu zamjene postojećeg lijeka. Za druge patologije mogu se propisati antibiotici, antihistaminici i antiemetici. Moguće komplikacije koje se mogu javiti su trajno zujanje u ušima, a kod starijih osoba mogući su padovi i prijelomi. Iako vrtoglavica može biti progresivno i onesposobljavajuće stanje, može se izliječiti.


Tagovi: