Što je ždrijelo
Ždrijelo je zajednički organ dišnog i probavnog sustava
Tko je ikada imao faringitis zna da je to virusna ili bakterijska upala ždrijela koje se naziva i farinks. Ždrijelo je zajednički organ dišnog i probavnog sustava u vratu, koji se sastoji od cjevastog mišića koji je obložen sluznicom kroz koji prolaze hrana koju unosimo u tijelo i zrak koji udišemo. Farinks se proteže do baze lubanje, a završava prstenastom hrskavicom grkljana, ispod koje su dušnik i jednjak, no farinks zapravo započinje odmah iza usta i nosne šupljine.
Ždrijelo uzduž, sa strane prate krvne žile i živci vrata, a na mjestu spoja sa nosnom šupljinom se nalaze i Eustahijeve cijevi koje farinks spajaju sa srednjim uhom, a donji dio farinksa prolazi ispod grkljana i prolazi u jednjak. Na grkljanu se prilikom gutanja podigne grkljanski poklopac da propusti hranu u jednjak. Tako kroz farinks prolazi hrana u jednjak a zrak u pluća, a grkljanski poklopac sprječava gušenje, a krajnici zadržavaju upale da se spuste u dišne puteve.
Ždrijelo na vrhu grkljana ima smještene glasnice
Sluznica farinksa je obložena vlaknima na kojima se lako zalijepe virusi, gljivice i bakterije lako zadrže pa se upale ždrijela često događaju, istina češće u dječjoj dobi nego među odraslima. Ždrijelo na vrhu grkljana ima smještene glasnice, pa taj organ dobiva još jednu funkciju, što znači da sudjeluje u vokalizaciji, odnosno u ljudskom govoru. Zdravo narodski sve infekcije u tom području smo skloni nazivati upala grla, ali struka razlikuje akutni i kronični faringitis.
Redovna higijena usne šupljine i zubi, ušiju i nosne šupljine održavaju i ždrijelo zdravim. Ako se iscjedak iz sinusa ili upaljenog uha slijeva niz grlo može se cijeli farinks upaliti. Otečene i upaljene tonzile također stvaraju teškoće sa gutanjem. Boravak u nezdravim prostorima, izloženost duhanskom dimu, vlazi, hladnoći, naprezanje glasnica, ozljede grkljana, neke alergije, kronična upala sinusa, refluks želučane kiseline, udisanje toksični tvari, pijenje alkohola, prejaki začini, tumori glasnica, grla, jezika, afte i ranice u usnoj šupljini, sve to može naštetiti ždrijelu.
Upaljeno ždrijelo obično nazivamo jednostavno grloboljom
Znamo da i alergijske reakcije mogu dovesti do oticanja i zatvaranja grla i da u takvim slučajevima trebate hitnu liječničku pomoć. Upaljeno ždrijelo obično nazivamo jednostavno grloboljom i ona ima sve simptome prehlade, povišenu temperaturu, glavobolju, slabost, umor, gubitak apetita. Ako vaša grlobolja traje duže od tjedan dana, temperatura se ne spušta ispod 39 stupnjeva, natečeni su vam krajnici i limfni čvorovi u vratu i boni su, imate upaljene sinuse ili bol u uhu, morate doktoru.
Upaljeno ždrijelo se liječi antibioticima ako je bakterijska upala, kod virusne grlobolje se preporučuje mirovanje, nesteroidni protuupalni lijekovi protiv bolova, unos puno tekućine, grgljanje čajevima od žalfije, nevena, kadulje, sljeza. Kod bakterijske grlobolje uz bris grla i laboratorijske nalaze krvi i urina se često savjetuje napraviti i antibiogram radi liječenja ciljanim antibioticima. Ako se infekcija proširila na sinuse, uši ili oči, koristiti propisane kapi i masti, a suhoću ždrijela uz unos tekućine možete ublažiti i sprejom iz ljekarne.
Tagovi: