Što je zametak
Što je zametak
Zametak je stupanj razvoja organizma nakon što završi period organogeneze i prije nje period gastrula. Jajna stanica će se oploditi u jajovodu kod čovjeka, ali i većine sisavaca, te će se smjestiti u maternici, endometriju. Nakon oplodnje jajna stanica kreće sa umnožavanjem vlastitih stanica.
Kod čovjeka oplođena jajna stanica se do 14tog dana razvoja naziva zametak ili rani embrij, a do 12tog tjedna se naziva embrij. Nakon 12tog tjedna pa sve do poroda ima naziv fetus ili plod.
Kod životinja zametci se razvijaju odmah nakon oplodnje složenim procesima diobe, diferencijacije stanica kroz šest faza razvoja kod kralježnjaka, životinja koje imaju kralježnicu. Kako i kod ljudi tako i kod životinja razvoj zametka prolazi kroz određene faze razvoja prije nego dođe do okota ili lijeganja jaja kao na primjer kod krokodila koji su kralježnjaci a liježu jaja koja polažu u okolini i čuvaju dok se mali krokodili dovoljno ne razviju da probiju ljusku jajeta i tako se izliježu.
Zametak u fazi gastrula i organogeze
Gastrula je jedna od najranijih stadija razvoja koje zametak nakon oplodnje jajašca prolazi. Riječ gastrula dolazi od latinske riječi koja znači čašica i grčke koja znači lonac ili posuda. Ovaj period razvoja zametka je karakterističan za sve višestanične organizme jer u ovom stadiju zametak ima oblik čašice koja je sastavljena od vanjske i unutarnje stijenke. Šupljina između se naziva blastocele koje zapravo predstavlja uvijeni unutarnji sloj ili pra crijevo.
Gastrulacijom se zametci iz jednoslojnog stadija razvija u dvoslojni stadij, te se započinje formiranje unutrašnjosti i dijeljenje stanica, koje se množe. Po završetku procesa gastrulacije nastaje treći sloj mezoderm kojim se zametci pripremaju za sljedeću fazu razvoja u kojima će im se formirati organi. To je faza organogeneza kod koje se formiraju organi koji su prolazni i potrebni samo tokom ove faze razvoja embrija kao što je na primjer posteljica ili škrge, no u ovoj fazi nastaju i trajni organi koji će tokom daljnjeg perioda razvijati kako bi organizam mogao nakon poroda ili okota samostalno funkcionirati i preživjeti.
Zametak u čovjeka
Kako smo naveli oplođeno jajašce prvih 14 dana se naziva zametak, a kasnije embrij do 12 tog tjedna, a nakon toga plod ili fetus. Oplođena jajna stanica nazva se zigota bit će oplođena u jajovodu i tamo će boraviti neko vrijeme dok će trajati njena rana dioba stanica, dvije pa četiri, te dalje tim redom.
Nakon oplodnje u maternicu zigota se smješta u periodu od pet do sedam dana i već će imati 30 tak stanica. Zigota će pružati svoje izdanke prema endometriju, maternici kako bi mogla se hraniti i putem posteljice i maternice izbacivati štetne tvari. Oko petog tjedna zametak će procesom gastrulacije razviti slojeve, gdje će kod čovjeka unutarnji dio endoderm biti baza za razvoj organa probave, gušterače, jetre, ali i pluća. Iz vanjskog dijela ektoderme razvit će se kosa, koža, te zubna caklina, očna leća i živčani sustav. A središnji dio mezoderm je osnova za razvoj kostiju i mišića, bubrega, krvnih žila i srca. Na stražnjoj strani će se stvoriti neutralan cijev iz koje će se razviti leđna moždina i mozak, te kralježnica koja će štititi leđnu moždinu. Od šestog do 12 tog tjedna razvijaju se organi poput mozga, razvijaju se mišići, mogu se vidjeti obrisi lica, oči, uši, te udovi. Zametci su u šestom tjednu veliki 2-6 mm, a u 10 tom tjednu narastu do 4,5 cm i imaju težinu oko 5 grama.
Tagovi: