Što su aritmije – uzrok, simptomi, liječenje
Što su aritmije i uzroci
Aritmije su nepravilan rad srca bilo da se radi o ubrzanom radu srca, presporom radu srca, kada srce preskače otkucaje, lupkanja srca, ali i osjećaj lepršanja srca. Bez obzira o kakvim se aritmijama radi sve su opasne po život jer se ne mogu predvidjeti, no mogu se snimiti u trenutku nastanka tih nepravilnih otkucaja srca na EKG-u.
Sama riječ aritmija prevedeno znači bez ritma, srce ima svoj prirodni zdrav ritam koji normalnim funkcioniranjem ima ritam zdravog srca, a svako odstupanje od normalnog srčanog ritma predstavlja stanje aritmija. Nepravilan rad srca može dovesti po život opasnu situaciju jer može uzrokovati oštećenje srčanih mišića. Uzroci ovog stanja mogu biti stres, pušenje, visoki krvni tlak, dijabetes, nepravilan rad štitnjače, pretjerana konzumacija alkohola, kofeina i zlouporaba droga, te neki lijekovi.
Uzroci aritmije može biti i srčani udar koji upravo traje a da niste ni svjesni da imate srčani udar, ožiljci na srčanom mišiću od prethodnih srčanih udara, kardiomiopatija koja je zapravo promjena u strukturi srca, te blokade kod koronarnih arterija kao što su začepljenost arterija.
Aritmije i simptomi
Simptomi koji upućuju na aritmije je osjećaj nepravilnog lupanja srca prilikom palpacija, ali i pojavom vrtoglavice i napadaji angine pektoris. Gubitak svijesti moguć je i kod bradikardije usporavanja rada srca, a i kod tahikardije ubrzanog rada srca, a tada je potrebna hitna hospitalizacija jer je moguće da će biti potrebno oživljavanje.
Bol u prsima, osjećaj lepršavosti, kratkoća daha, spomenuta vrtoglavica i nesvjestica simptomi su koji sigurno ukazuju na pojavu aritmije. U velikoj većini slučajeva aritmija ne mora biti opasna po život, no o tome ne možete znati vi kao laik, već specijalisti koji će procijeniti stupanj opasnosti kada se kod vas pojavi nepravilan rad srca.
Ipak u nekim slučajevima aritmija može biti vrlo opasna, čak opasna po život jer može dovesti do zastoja rada srca i dovesti do smrtnog ishoda, u najmanju ruku izazvati bolesti srca, koronarne bolesti, ali te bolesti mogu i uzrokovati aritmiju koje koja će biti glavni simptom da sa vašim srcem nešto nije u redu.
Aritmije liječenje
Aritmije se mogu liječiti, ali u nekim slučajevima liječenje nije potrebno. O tome da li će za nepravilan rad srca biti potrebno liječenje ili neće će odlučiti liječnik specijalist naročito ako postoje značajni simptomi i posljedice za srce i oštećenje srčanog mišića, te pojave infarkta.
Liječenje će se provoditi ovisno o kakvom se kardiološkom poremećaju radi, pa tako na primjer ako se događa lepršanje pretklijetke liječenje će biti beta-blokatorima. Aritmija može uzrokovati i stvaranje ugrušaka pa će se liječenje u takvim slučajevima biti antikoagulansima koji će imati zadatak razbiti ugruške kako oni ne bi krvotokom doputovali do srca ili mozga te time uzrokovali srčani lil moždani udar.
Aritmije koje uzrokuju usporeni rad srca, bradikardije će se liječiti elektrostimulacijom srca kako bi se srce potaknulo na normalan rad električnim impulsima. A u takvim se slučajevima koristi i uređaj koji se zove pacemaker koji električnim impulsima stimulira srce da normalno radi svaki put kada očita usporenost rada srca. Kirurško liječenje se određuje kada drugi oblici liječenja ne pomažu pa se kirurškim liječenjem nastoji pomoći da srce normalno radi ovisno o vrsti bolesti.
Tagovi: