Što je gljivična infekcija spolovila – uzrok, simptomi, liječenje

Što je gljivična infekcija spolovila - uzrok, simptomi, liječenje

Gljivična infekcija spolovila - uzroci

Gljivična infekcija spolovila najčešće je uzrokovana infekcijom s gljivicama koje se već nalaze u organizmu bolesnika te se pod određenim čimbenicima počinju povećano razmnožavati, dakle, radi se o autoinfekciji. Glavni uzročnici su pretjerana upotreba raznih antibiotika, konzumiranje kontracepcijskih tableta, prekomjerna higijensko čišćenje spolovila alkalnim sapunima koji uništavaju prirodnu floru spolovila, neprimjereno ili preusko donje rublje, neprimjereni ulošci, upotreba kortikosteroida i sl. Također, nepravilna regulacija šećerne bolesti može dovesti do gljivične infekcije jer ista uzrokuje smanjenje imuniteta organizma na infekcije. Glavni uzročnik infekcije je gljivica Kandida (Candida) koja je i inače prisutna u organizmu, ali se počinje povećano razmnožavati u uvjetima neravnoteže odnosno slabljenja organizma. Iako se u većini slučajeva radi o autoinfekciji, gljivične infekcije spolovila mogu se prenositi nezaštićenim spolnim odnosom. Kod muškaraca, najviše obolijevaju neobrezani muškarce jer je obrezani penis zbog izloženosti zraku nepogodan za stvaranje vlage koja pogoduje uvjetima koji su pogodni da se razvije gljivična infekcija spolovila.

Gljivična infekcija spolovila - simptomi

Gljivična infekcija spolovila prepoznatljiva je po sljedećim simptomima. Kod žena se javlja svrbež spolovila uz pojačani iscjedak te je na spolovilu prisutno crvenilo te je rodnica prekrivena sirastim kolonijama gljivica te je moguća i prisutnost vaginalne boli i osjetljivosti. Kod muškaraca se pak obično radi o asimptomatskim nosiocima iako se mogu pojaviti bijele naslage na glaviću, a što je popraćeno s preosjetljivosti i nadraženosti spolovila. Također je moguć iscjedak iz mokraćne cijevi, crvene točke te crvenilo. Simptomi se najviše primjećuju tijekom spolnog odnosa jer trenje pojačava navedene simptome, ali i prilikom mokrenja. U svakom slučaju, kada se primijete navedeni simptomi, potrebno se odmah javiti svome liječniku kako bi isti propisao primjerenu terapiju odnosno dao pravilne upute o liječenju. Gljivična infekcija spolovila, ako se ne tretira pravilno i na vrijeme, može dovesti do komplikacija, a u određenim slučajevima i do neplodnosti. Danas su ti slučajevi rijetki zbog dostupnosti jednostavnih, bezbolnih i učinkovitih metoda liječenja, ali je potrebno reagirati na vrijeme.

Gljivična infekcija spolovila - liječenje

Gljivična infekcija spolovila liječi se na različite načine ovisno o tome radi li se o jednostavnoj ili kompliciranoj infekciji. Za jednostavne infekcije liječnik može propisati antifungalne masti, kreme ili čepiće, ali i oralne antifungalne lijekove. Mnogi od ovih preparata dostupni su i bez recepta. Kod kompliciranijih oblika primjenjuju se lijekovu i režimi održavanja gljivičnih infekcija te se u određenim slučajevima može zatražiti i da se seksualni partner podvrgne terapiji kako bi se spriječilo ponovno vraćanje infekcije. Kod muškaraca se propisuju kreme i stavljanje obloga, ali se bakterijske i virusne infekcije mogu liječiti antibioticima i antireumatskim sredstvima. Gljivična infekcija spolovila se kod oba spola može liječiti i prirodnim sredstvima te dobro odabranim planom prehrane, ali u tim slučajevima postoji opasnost od alergijskih reakcija. Stoga, uvijek je preporučljivo nakon pojave simptoma ili bilo kakve sumnje u gljivične inspekcije spolovila otići liječniku kako bi isti na vrijeme i na stručan način propisao najučinkovitiju terapiju.


Tagovi: