Spasmomen – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva
Spasmomen je spazmolitik za liječenje iritabilnog crijeva
Spazmolitici ublažavaju bolne grčeve i uglavnom se propisuju odraslim osobama, starijim od 18 godina. Spasmomen je spazmolitik za liječenje iritabilnog crijeva, njegovo djelovanje smiruje osjećaj nadutosti i ublažava bolne grčeve, te olakšava pražnjenje crijeva. Ne bi ga smjele uzimati osobe koje su alergične na otilonijev bromid ili neki drugi sastojak u lijeku, osobe koje imaju upalu prostate, pacijenti koji boluju od glaukoma i povišenog očnog tlaka ili osobe koje imaju stenozu pilorusa (suženje donjeg dijela želuca).
Prije nego počnete uzimati spasmomen obavijestite svog liječnika o drugim lijekovima koje uzimate za druge bolesti. Ovaj spazmolitik je najbolje uzeti barem pola sata prije jela, a uzima se dva do tri puta dnevno, točno kako je liječnik propisao tako da s vodom progutate cijelu tabletu, nikako je nemojte lomiti, drobiti ili žvakati. Lijek sadrži laktozu, pa ako ste osjetljivi na šećere spomenite to svom liječniku. Ovaj lijek se trudnicama ne preporučuje, osim ako liječnik procijeni da je nužno.
Spasmomen doziranje i predoziranje
Doziranje svakog lijeka propisuje vaš liječnik prema kliničkoj slici i vašem općem zdravstvenom stanju, a i uputa o lijeku vam je uvijek u kutiji za lijek pa možete provjeriti sve što vas zanima. Spasmomen doziranje i predoziranje ne zauzimaju previše mjesta u uputi o lijeku, navedeno je ono očito, ako ste zaboravili uzeti tabletu ne uzimajte duplu dozu, uzmite sljedeću tabletu kada vam je vrijeme za uzimanje. Ako i uzmete zabunom veću dozu, ništa se neće dogoditi.
Ako spasmomen uzimate 20 minuta prije obroka, najlakše ćete uz tri dnevna obroka pratiti i redovito uzimanje lijeka. Slučajevi predoziranja nisu zabilježeni, ali ako vam nakon zabunom uzete dvostruke doze ipak nije dobro, loše se osjećate, najbolje je da odete na hitnu i ponesete sa sobom svoj lijek i uputu o lijeku. Obzirom da lijek ne djeluje na kognitivne sposobnosti smijete voziti. Djeci i adolescentima mlađim od 18 godina ovaj lijek se ne propisuje.
Spasmomen i moguće nuspojave
Alergijske reakcije na lijek se manifestiraju otežanim disanjem, oticanjem lica, grla, jezika i usana i u takvim slučajevima treba odmah prestat uzimati lijek i javiti se svom liječniku. Spasmomen i moguće nuspojave mogu se također manifestirati osipom i crvenilom po koži, svrbežom, a sve može biti praćeno i bolnim oticanjem što su također reakcije iz alergijskog spektra, a poseban teški osip (koprivnjača) mogu pratiti i oticanje šaka, stopala, oticanje dubljih slojeva kože oko očiju, usana.
Spasmomen može izazvati i oticanje oko spolnih organa, no, na sreću većina nuspojava su daleko blaže. Neke od rjeđih nuspojava su glavobolje, vrtoglavice, mučnina, probavne smetnje, bolovi u gornjem dijelu trbuha, umor, opća slabost ili klonulost, osip i svrbež po koži. Nikada svi nemaju sve nuspojave, većina osjeti samo jednu nuspojavu i u daleko blažem obliku. No, svaku nuspojavu treba prijaviti svom liječniku ili ljekarniku. Lijek se čuva u ormariću za lijekove daleko od očiju i dohvata djece.
Tagovi: