Estrofem – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva
Estrofem – djelovanje
Estrofem je lijek namijenjen hormonskoj nadomjesnoj terapiji (HNL). Sadrži ženski spolni hormon estradiol. Koristi se nakon menopauze, osobito kod žena koje su imale histerektomiju. Menopauza je jedan od najvažnijih trenutaka u životu svake žene, a to znači da žena gubi sposobnost rađanja. Brojne su posljedice menopauze koje uključuju promjene u reproduktivnom sustavu i veći rizik od raznih bolesti. Simptomi koji se javljaju su jako znojenje, valunzi, nesanica. Liječenje simptoma menopauze započinje najnižom dozom. Uvijek koristite lijek točno onako kako Vam je liječnik propisao. Vaš liječnik može razmotriti smanjenje ili povećanje doze ako se simptomi ne poprave nakon tri mjeseca. Ne smijete uzimati Estrofem ako: postoji preosjetljivost na djelatnu tvar pripravka ili neku od pomoćnih tvari formule; imate ili sumnjate na rak dojke; prisutno je abnormalno vaginalno krvarenje; imate duboku vensku trombozu; postoji problem s jetrom; potvrđena je dijagnoza ili sumnja na maligne tumore ovisne o estrogenu; imate ili ste imali bolest uzrokovanu krvnim ugrušcima u arterijama. Pridržavajte se savjeta liječnika, poštujući dozu i trajanje liječenja. Ne prekidajte liječenje bez znanja liječnika.
Estrofem - nuspojave
Kao i svi drugi lijekovi, Estrofem može izazvati nuspojave. Iako postoje rijetki slučajevi preosjetljivosti, nuspojave koje se mogu javiti u 1 do 10 osoba na 1000 su: poteškoće s disanjem, vrtoglavica, nizak krvni tlak, svrbež, znojenje. Ako se pojavi preosjetljivost i gore navedeni simptomi, odmah prestanite uzimati lijek i potražite hitnu medicinsku pomoć. Česte nuspojave, koje se javljaju kod 1 od 100 osoba: glavobolja, grčevi u nogama, osjetljivost i bol u prsima, povećanje tjelesne težine, bolovi u trbuhu, mučnina, depresija, edem. Manje česte nuspojave, javljaju se u 1 na 1000 osoba: kožni osip, nadutost, nadutost, venska embolija. Spontane nuspojave su vrlo rijetke, javljaju se kod 1 osobe na 10 000: povišen krvni tlak, vrtoglavica, pogoršanje migrene, gubitak kose, depresija, proljev, neredovita vaginalna krvarenja. Obavijestite svog liječnika ako koristite određene lijekove prije početka ili tijekom liječenja. Predoziranje se može manifestirati mučninom i povraćanjem. Antikonvulzivi i antiinfektivni lijekovi mogu utjecati na smanjeni učinak pripravka Estrofem. Treba voditi računa o određenim stanjima koja se mogu pojaviti tijekom liječenja Estrofemom, kao što su: tromboembolijski poremećaji, epilepsija, migrena, astma, miomi maternice, endometrioza, otoskleroza, hipertenzija, kolelitijaza; dijabetes.
Estrofem - cijena, iskustva
Nedostatak estrogena kod žena u menopauzi povećava razgradnju kostiju. Nema sumnje da Estrofem, namijenjen hormonskom nadomjesnom liječenju, ima brojne prednosti jer štiti od razvoja određenih bolesti poput osteoporoze. Preporučuje se ženama s prvim simptomima menopauze. Osim toga, pozitivno djeluje na hidrataciju sluznice. No, osim dobrobiti, postoje i rizici, poput razvoja raka dojke i raka debelog crijeva. Kako bi se ove komplikacije smanjile i postiglo povoljno liječenje nužan je individualan pristup bolesniku i redovito praćenje terapije. Kako bi liječenje dalo rezultate, provodi se niz pretraga na temelju kojih liječnik odlučuje o najprikladnijoj dozi. Estrofem ne utječe na sposobnost upravljanja vozilima i strojevima. Cijena ovisi o ljekarni u kojoj se lijek može kupiti. Ne koristite lijek nakon isteka roka valjanosti navedenog na kutiji lijeka. Zaštititi od svjetla i vlage. Čuvajte ovaj lijek izvan pogleda i dohvata djece. Pitajte svog liječnika kako zbrinuti lijek kojem je istekao rok trajanja ili više nije potreban. Ove mjere pomažu u očuvanju okoliša.
Tagovi: