Inhixa – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva
Inhixa je antikoagulans za sprječavanje krvnih ugrušaka
Ovaj lijek je u obliku otopine za injekciju, spada u takozvane bioslične lijekove, glavna djelatna tvar u njemu je enokasparinnatrij koji se dobiva depolimeracije estera heparina uzetog iz sluznice svinjskog crijeva. Inhixa je antikoagulans za sprječavanje krvnih ugrušaka kod tromboembolije, kod bolesnika koji idu na neki kirurški zahvat uključujići i onkološke bolesnike, za liječenje duboke venske tromboze, plućne embolije i produljenog liječenja u oba slučaja. Injekcija se daje pod kožu, preoperativno se daje 2 sata prije operacije.
Inhixa je antitrombocit koji se koristi i kod bolesnika na dijalizi, ali je to vantjelesna upotreba u kojoj djelovanje lijeka sprječava zgrušavanje krvi u izvantjelesnoj cirkulaciji. Koristi se ovaj lijek i kod običnog srčanog udara, s tim da se kod nestabilne angine pectoris daje sa acetilsalicilnom kiselinom. Djelovanje i doziranje se procjenjuje po tromboembolijskom riziku kod svakog pojedinog bolesnika, a ako se lijek injekcijom daje u trbuh treba naizmjenično koristiti lijevu i desnu stranu trbuha.
Inhixa upozorenja i mjere opreza
Kod svih lijekova se naglašava preosjetljivost na neki od sastojaka i moguća alergijska reakcija kao apsolutna kontraindikacija za uzimanje, pa to vrijedi i za ovaj lijek. Inhixa upozorenja i mjere opreza u uputama o lijeku prvo navode moguću alergiju enoksaparinnatrij ili heparin i njegove derivate uključujući i druge heparine niske molekularne mase kao kontraindikaciju za korištenje. Ne preporučuje se ni bolesnicima koji su unazad 100 dana imali trobocitopeniju izazvanu heparinom i u nalazu se vide antitijela.
Inhixa se ne daje bolesnicima u riziku od velikih krvarenja, kod moždanog udara, čira na želucu, aneurizme, kod raznih krvožilnih abnormalnosti i općenito kod stanja koja prijete velikim krvarenjima. Bolesnicima koji idu na kirurški zahvat pod spinalnom ili epiduralnom anestezijom se ovaj lijek ne smije dati 24 sata prije operacije i poslije dok ne prođe najmanje 24 sata od primjene anestezije, isto vrijedi i za lumbalnu punkciju. Kod onkoloških bolesnika treba kontinuirano pratiti broj trombocita i dozirati lijek prema tim podacima.
Inhixa i moguće nuspojave
Kod heparinskih lijekova najčešća nuspojava je moguće krvarenje koje se može pojaviti na bilo kojem organu ili sustavu unutarnjih organa. Inhixa i moguće nuspojave se moraju pratiti, jer uvijek je moguća alergijska reakcija, a čak i manja krvarenja mogu dovesti do anemije, može se dogoditi trombocitopenija ili trombocitoza. Česta nuspojava je glavobolja, povišeni jetreni enzimi, urtikarija, svrbež, peckanje po koži, hematomi na mjestu uboda iglom injekcije, a slučajno predoziranje će uvijek prouzročiti krvarenje koje je i inače najčešća komplikacija.
Inhixa može izazvati bulozni dermatitis (plikovi i mjehuri po koži), ali to se rijetko događa. Jednako rijetko se javlja kožni vaskulitis, nekroza kože, nadraženost kože na mjestu uboda, alopecija, eozinofilija, hematom kralježnice, razni stupnjevi neuroloških poremećaja, oštećenje jetre, jednako rijetko se javlja osteoporoza, ali nakon dugotrajne upotrebe lijeka, duže od tri mjeseca. Vrlo rijetko se javlja hiperkalijemija. Ovo je lijek za odrasle ne daje se djeci, trudnicama samo po procjeni liječnika i pod liječničkim nadzorom, za vrijeme dojenja nema podataka.
Tagovi: