Stić ću, stiću ili stići ću?

Stić ću, stiću ili stići ću?

Pisanje riječi u hrvatskom jeziku može biti izazovno, posebno kad su u pitanju pravila sastavljenog i rastavljenog pisanja. Mnoge riječi se izgovaraju sastavljeno, spojeno, a pravilno ih je odvojeno pisati. S druge strane, postoje riječi koje se pravilno pišu sastavljeno, ali se često pišu rastavljeno.

Najčešći uzrok ovome je što su riječi često sastavljene od više sastavnica, pa se govornicima čini pravilnim pisati ih odvojeno.Kod glagola se najčešće griješi u pisanju niječnice ne sastavljeno s glagolom koji slijedi. Pravilno je pisati ne radim, ne trči, ne pleše, ne odlazi, ne volimo, ne žele, ne rade, ne pjevam i tako dalje. Međutim, kad je riječ o imenicama s niječnicom ne, pravilno ih je pisati sastavljeno: nerad, nemoć, nebriga, nekultura i dr.Kod glagolskog oblika futura prvog, tvori se od nenaglašenog prezenta pomoćnog glagola biti i infinitiva.

Kad je riječ o infinitivu koji završava na -ći, ne koristi se krnji oblik. Pravilno je pisati: stići ću, stići ćeš, stići će, stići ćemo, stići ćete. S druge strane, kod infinitiva na -ti pravilno je: uradit će, vidjet će, poslat će.Tako da, kad je riječ o pisanju riječi stići, pravilno se piše futur prvi glagola stići u prvom licu jednine – stići ću.

Cijeli futur prvi glasi stići ću, stići ćeš, stići će, stići ćemo, stići ćete, stići će. Primjeri upotrebe riječi stići u rečenicama su: Stići ću na taj autobus ako Bog da, stići ću napisati domaći rad pa moram i skuhati ručak za obitelj, stići ću obaviti sve što zacrtam, ali samo nakon šalice dobre kave, stići ću na zrakoplov ako budem dovoljno brza, i stići ću oprati kosu samo ako ti skuhaš večeru.U zaključku, vještina pravilnog pisanja riječi u hrvatskom jeziku može biti izazovna, posebno kad se radi o pravilima sastavljenog i rastavljenog pisanja. No, uz poznavanje pravila i malo vježbe, moguće je napisati ispravne rečenice koje će biti razumljive i jasne.