Unaprijeđen ili unaprjeđen?

Unaprijeđen ili unaprjeđen?

U hrvatskom jeziku postoje brojne glasovne skupine koje stvaraju poteškoće u pisanju, a jedna od takvih skupina je /ije/ i /je/. Ova skupina izaziva dvojbe kod mnogih govornika, a pravilno pisanje ovisi o izgovoru sloga. U pravilu, slogovi koji su dugi pišu se glasovnom skupinom /ije/, poput riječi bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz, itd.

S druge strane, kratak slog piše se glasovnom skupinom /je/ za riječi poput čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera, itd.Međutim, postoje iznimke, poput riječi rječnik koju većina ljudi izgovara dugim slogom, ali pravilno se piše s glasovnom skupinom /je/. Kod nekih riječi, izgovara se i dugi i kratki slog, a pisati ih treba s glasovnom skupinom /je/, poput riječi bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni. Također, postoje iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koji se piše s dugim slogom /ije/ iz tradicijskih razloga.Razlika u slogu /ije/ ili /je/ može značiti razliku u značenju riječi, poput primjera slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).Kod glagolskog pridjeva trpnom koji dolazi od glagola unaprijediti, naglasak je kratkouzlazni.

U hrvatskom standardnom jeziku, pravilno se piše unaprijeđen, unaprijeđena, unaprijeđeni. Primjeri u rečenicama mogu biti: Jučer sam bio unaprijeđen na poslu, a danas upoznam predivnu djevojku koja pristane ići sa mnom na spoj. Nije bio unaprijeđen on, nego mrski mu kolega, i to ga je izluđivalo.

Silno je želio biti unaprijeđen i zato se trudio dvostruko više od svih. Ove godine nitko nije bio unaprijeđen jer tvrtka nije imala novca za podizanje plaća bilo kome.U zaključku, pravilno se piše glagolski pridjev trpni ili pasivni glagola unaprijediti u muškom rodu - unaprijeđen. Glagolski pridjev trpni glagola unaprijediti glasi - unaprijeđen, unaprijeđena, unaprijeđeno, unaprijeđeni, unaprijeđene, unaprijeđena. Važno je poznavati pravila pisanja glasovnih skupina kako bi se izbjegle pogreške u pisanju i pravilno komuniciralo na hrvatskom jeziku.