Glucophage xr – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Glucophage xr - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Glucophage xr je antijdijabetik za dijabetes tipa 2

Ako u vremenu od 3 - 6 mjeseci uz kontroliranu prehranu i tjelovježbu ne uspijete smanjiti tjelesnu težinu niti održati normalnu razinu šećera u krvi može vam biti propisan ovaj lijek, je glucophage xr je antidijabetik za dijabetes tipa 2 koji zapravo prevenira nastanak šećerne bolesti. Rizična stanja za nastanak dijabetesa tipa 2 su visok krvni tlak, dob stariju od 40 godina, povišene masnoće u krvi. U riziku su i žene koje su u trudnoći imale dijabetes.

Glucophage xr najbolje rezultate daje kod osoba mlađih od 45 godina sa prekomjernom tjelesnom težinom koje su u riziku da dobiju dijabetes tipa 2 koji se pojavljuje neovisno o inzulinu. Njegovo djelovanje stabilizira šećer u krvi i dovodi do umjerenog gubitka na tjelesnoj težini. Aktivna djelatna tvar u ovom lijeku je metformin i lijek je drugačiji od većine antidijabetika i zbog produljenog djelovanja, no oprez, ako ste alergični na mtformin ili neki drugi sastojak u lijeku ne smijete ga uzimati.

Tko ne bi trebao uzimati glucophage xr

U uputi o lijeku je jasno napisano tko ne bi trebao uzimati glucophage xr, alergijske reakcije su apsolutna kontraindikacija za ovaj lijek. Lijek ne bi trebale uzimati osobe koje imaju problema sa bubrezima ili jetrom, oni koji imaju nekontrolirani dijabetes, srčane tegobe, teškoće s disanjem, stanje dehidracije zbog proljeva ili povraćanja, alkoholičari, osobe kojima je naglo pao krvni tlak, osobe mlađe od 18 godina ili stariji od 60 godina. Osobe koje idu na radiološke pretrage sa kontrastnim sredstvom ili na neku operaciju se trebaju posavjetovati s liječnikom.

Glucophage xr može imati pojačane nuspojave ako uzimate diuretika, neke analgetike, neke lijekove za hipertenziju, steroide, simpatomimetike (za srčani udar), druge lijekove za dijabetes, ili lijekove koje mogu smanjiti djelovanje ovog lijeka. Ako ste trudni morate se savjetovati sa svojim liječnikom, ako dojite ili planirate dojiti ne bi trebali uzimati ovaj lijek. Ukoliko bolujete od kroničnih bolesti, raka ili nekih rijetkih bolesti također se morate savjetovati sa svojim liječnikom.

Glucophage xr i moguće nuspojave

Kao i svaki drugi lijek i ovaj lijek može izazvati različite nuspojave koje ne moraju kod svakoga biti iste. Glucophage xr i moguće nuspojave će biti manje i rjeđe ako uzimate lijek po preporuci liječnika i držite se propisanih doza. U pravilu se uzima jedna tableta dnevna, a najčešće nuspojave su probavni problemi, mučnina, povraćanje, proljev, bolovi u trbuhu, gubitak apetita, a ove nuspojave će biti manje ili blaže ako tabletu uzmete uz jelo ili poslije jela.

Glucophage xr ćete možda morati prestati uzimati ako ove opisane nuspojave potraju ili nikako ne prestaju. Uz ove nuspojave dolaze i poremećaji okusa i gubitak vitamina B 12 u krvi, što ćete prepoznati po crvenom jeziku, trncima po udovima i tijelu, umoru, blijedoj ili žutoj koži. Vrlo rijetko se javljaju poremećaji jetre, hepatitis, žutica, sve praćeno umorom, gubitkom apetita, gubitkom težine, sa ili bez žutila na bjeloočnica. Svaku nuspojavu treba prijaviti svom liječniku, naročito one koje nisu navedene u uputi o lijeku.


Tagovi: