Kandidoza – uzrok, simptomi, liječenje

Kandidoza - uzrok, simptomi, liječenje

Kandidoza - uzrok

Kandidoza je infekcija koju uzrokuje gljivica Candida. Gljive su normalan dio zdrave i uravnotežene crijevne flore. Rast gljivica povezan je s promjenom okoliša jer im odgovaraju vlažna i topla mjesta. Stoga smanjenje korisnih bakterija dovodi do bolesti. Kada se gljivice razmnožavaju, mogu nekontrolirano rasti, uzrokujući neravnoteže i uzrokujući razne zdravstvene probleme. Candida je vrsta gljivice koja pomaže tijelu apsorbirati hranjive tvari. Kada se proizvodi u suvišku, može otpustiti štetne toksine. Candida albicans je raširena gljivična infekcija usne šupljine, probavnog trakta i genitalija. Promjene u pH vrijednosti rodnice, trudnoća i dugotrajno uzimanje antibiotika doprinose razvoju gljivica. Kandidoza se također može povezati s niskim imunitetom, korištenjem kontraceptiva, kortikosteroida i hrane. Osim toga, neke namirnice pogoduju razmnožavanju nekih bakterija, a najčešći primjeri su šećer i bijelo brašno. U bolesnika s povećanom količinom gljivice Candide javlja se uporan umor i probavne smetnje. Pravilan rad imunološkog sustava ključan je u borbi protiv ove vrste infekcije.

Kandidoza - simptomi

Kako se prepoznaje kandidoza? Kod ljudi s infekcijom Candidom u crijevima, razgradnja i probava hrane ne odvija se normalno. Među glavnim simptomima su: umor, iscrpljenost, slabost, debljanje, inzulinska rezistencija, abdominalna distenzija, bolovi u trbuhu, zatvor, plinovi, crijevni grčevi, promijenjena konzistencija stolice, nedostatak koncentracije, poteškoće s pamćenjem, migrena, poremećaj imunološkog sustava, crvenilo i svrbež kože, ekcemi, hormonalni poremećaji. Glavni simptomi genitalne kandidoze kod žena su: svrbež i iritacija u vagini, crvenilo i oteklina vulve, osjećaj peckanja tijekom spolnog odnosa ili tijekom mokrenja, vaginalni iscjedak žuto-bijele boje u grudicama. Kako se dijagnosticira kandidoza? Liječnik postavlja dijagnozu na temelju procjene simptoma i povijesti bolesti. Laboratorijski testovi rade se za žene koje već imaju gljivične infekcije ili infekcije koje ne prolaze dugo vremena. Ginekolog može obaviti ginekološki pregled, provjeriti genitalno područje radi vanjskih znakova infekcije te obaviti pregled stijenke rodnice i vrata maternice. Mali uzorak vaginalnog iscjetka šalje se u laboratorij kako bi se utvrdila vrsta mikroorganizma koji uzrokuje simptome i isključili drugi mogući uzroci.

Kandidoza - liječenje

Koliko dugo traje kandidoza? Većina gljivičnih infekcija nestaje primjenom lijeka unutar nekoliko dana. U ozbiljnijim slučajevima liječenje može trajati duže. Propisane lijekove treba koristiti prema uputama i ne prekidati terapiju jer se infekcija može vratiti. Kako se liječi kandidoza? Antifungalni lijekovi liječe vaginalne gljivične infekcije. Liječnik će propisati liječenje na temelju simptoma i znakova infekcije. Ako primjena antifungalnih lijekova nije dovoljna, tada se propisuju oralni lijekovi koji se koriste nekoliko tjedana. Za prevenciju kandidoze potrebno je pridržavati se jednostavnih preporuka koje uključuju uravnoteženu prehranu, konzumaciju probiotičkog jogurta, nošenje pamučnog donjeg rublja, redovitu higijenu neutralnim sapunom za intimnu regiju. Budući da ova gljivična infekcija ne može nestati sama od sebe, važno je posjetiti svog liječnika i započeti liječenje što je prije moguće. Potrebno je izbaciti slatkiše i prerađenu gotovu hranu, izbjegavati kupanje u vrućoj vodi. Ukoliko se već liječite od kandidoze, uz gore navedene mjere izbjegavajte alkohol, cigarete i koristite kondome u spolnim odnosima.


Tagovi: