Minimalna invalidska mirovina iznos
Zatraži brzi kredit
Koji iznos trebate?
Koji rok plaćanja želite?
Nove korisnike ne tražimo platnu listu za iznose do 500 € na maksimalan rok do 30 dana!
Minimalna invalidska mirovina iznos u Hrvatskoj
Minimalna invalidska mirovina iznos u Hrvatskoj se računa na veoma kompleksan način. Za sami izračun vaše buduće mirovine najbolje je koristiti opciju za informativni izračun na stranicama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Ovaj će vas izračun koštati 10 eura, ali je daleko najbolji i najjednostavniji način kako izračunati mirovinu. Zbog komplicirane ekonomske situacije, stalnih rebalansa proračuna i svih ostalih ekonomskih i društvenih faktora minimalni iznos mirovine, minimalna invalidska mirovina iznos, uvjeti, starosna dob za odlazak u mirovinu i niz drugih parametara mijenjaju se na razini godine, pa čak i šestomjesečnog perioda. Zaista je teško pratiti sve te promjene, ali trenutno najmanja invalidska mirovina iznosi 250 eura što nije zavidan iznos, a posebno kada se radi o osobama sa invaliditetom, međutim sada je već duži vremenski period trend rasta minimalnih mirovina, pa tako i invalidskih mirovina. Svaka kategorija mirovinskih osiguranika podrazumijeva i ispunjenje određenih uvjeta za ostvarivanje prava kroz mirovinski sustav.
Minimalna invalidska mirovina iznos i kako ju ostvariti
Promatrajući trenutnu statistiku mirovinskog sustava, uočili smo podatak kako minimalna invalidska mirovina iznos od 250 eura u Hrvatskoj prima 41 257 osiguranika. U Hrvatskoj imamo ukupno 260 000 korisnika minimalne mirovine, od kojih navedenih 41 257 korisnika prima invalidsku mirovinu. U postotku, u ukupnom broju minimalnih mirovina u Hrvatskoj, 15, 8 posto čine minimalne invalidske mirovine. Problem kod svih minimalnih mirovina, pa i minimalna invalidska mirovina iznos je dodatka koji osiguranici sa minimalnim mirovinama ne mogu ostvarivati kroz naš mirovinski sustav. Za ostvarivanje minimalne invalidske mirovine potrebno je ispuniti dva uvjeta. Oba uvjeta vrijede i kada je u pitanju ostvarivanje bilo kakve invalidske mirovine, a to su postojanje potpune ili djelomične radne nesposobnosti i radni staž. Djelomični gubitak radne sposobnosti predstavlja situaciju u kojoj je nemoguć zdravstveni oporavak osobe do razine kada je sposobna obavljati poslove na puno radno vrijeme, već uz profesionalnu rehabilitaciju, a s obzirom na životnu dob, zdravstveno stanje i naobrazbu, osiguranik može obavljati poslove prilagođene njegovim radnim sposobnostima na minimalno 70 % punog radnog vremena. Potpuni gubitak radne sposobnosti podrazumijeva nemogućnost obavljanje bilo kojeg posla u radnom odnosu.
Minimalna invalidska mirovina iznos i prava branitelja
Kada je u pitanju minimalna invalidska mirovina iznos, razlikujemo, s obzirom na rat u našoj nedavnoj povijesti, invalidske mirovine koji su mirovinski osiguranici stekli sudjelovanjem u Domovinskom ratu. Naime, ako ste djelomičnu ili potpunu radnu sposobnost izgubili uslijed ozljede, ranjavanja, zatočeništva ili bolesti nastalima u obrani Republike Hrvatske ostvarujete pravo na invalidsku mirovinu kao hrvatski ratni vojni invalid. U slučaju da ste stekli pravo na klasičnu minimalnu invalidsku mirovinu, minimalna invalidska mirovina iznos može se povećati ako ste sudjelovali u Domovinskom ratu. Iznos povećanja ovisi o trajanju perioda u kojem ste sudjelovali u Domovinskom ratu. U svakom slučaju može se zaključiti kako su trenutni iznosi mirovina, za sve osiguranike mirovinskog sustava, a posebno invalide, zaista nedostatni za dostojanstven život. Unatoč očiglednom trudu i naporima hrvatske vlade da poveća minimalne mirovine, stope rasta su premale a još manje kada uzmemo u obzir stope rasta i poskupljenja svega što nas okružuje.
Tagovi: