Kako su europljani kolonizirali Afriku
Kako su europljani kolonizirali Afriku i kako je bilo prije kolonizacije
Afrika je kontinent koji ima svoja bogatstva u zlatu, dijamantima, soli, bjelokosti kojima su trgovci sa zapada Afrike trgovali sa ostatkom svijeta. Ti su trgovci bili bogati jer su dobro zarađivali koristeći se prirodnim bogatstvima koje je ovaj kontinent imao u izobilju. No osim prirodnim bogatstvima trgovalo se se i ljudima koji su bili siromašni te ih se prodavalo u roblje u Sredozemlje, Indiju i Arabiju. Ropstvo se razmahalo naročito od 16. stoljeća nadalje kada su europski brodovi počeli masovno odvoditi robove iz Afrike u Ameriku kao novu zemlju koju treba obrađivati jer je tek kolonizirana. Ropstvo je prvi korak kako su europljani kolonizirali Afriku putevima trgovine.
Bogati gradovi na istočnoj obali Afrike su u Arabiju izvozili zlato, bjelokost, kaučuk, bakar morskim putem, no ne samo Arabiju već i Kinu i Indiju. Zlatom je bio bogat današnji Zimbabve koji je bio poznat po svojim kamenim građevinama koje su bile stare više od tisuću godina. Začeci kako su europljani kolonizirali Afriku leže i u uništavanju građevina u Kihvi, koje su portugalci sravnili sa zemljom. Područje Sahare je prije bilo plodno tlo koje se obrađivalo, međutim nakon što je presušilo ljudi su se povukli na jug i Sahara je predstavljala veliku prepreku za kretanje.
Kako su europljani kolonizirali Afriku od 15. tog stoljeća
Kako su europljani kolonizirali Afriku treba krenuti od 15. tog stoljeća kada su trgovci počeli dolaziti na rubove Afrike i trgovali sirovinama, ali i robljem. Ropstvo je od davnina ukorijenjeno u Africi, a europljani su samo prihvatili trgovinu ljudima koja je već postojala tisućama godina prije. Portugalci su u 15. tom stoljeću zauzeli obale Konga i obale istočne Afrike, te su prošli u unutrašnjost u Angoli i u Mozambiku.
Kako je današnji Zimbabve bio najbogatija zemlja u to doba proglašena je država Monomotapa geografski se nalazila između područja koje su bile pod vlasti portugalaca. Portugalci su napravili planteže šećera na kojima su držali roblje koje je moralo raditi na tim plantažama, te to također smatra počecima kako su europljani kolonizirali Afriku.
Postugalci su svakako prvi koji su svojom trgovinom sa zapadnom Afrikom shvatili kako je Afrika bogata zemlja koju treba osvojiti i preko koje se može obogatiti za daljnja osvajanja nepoznatih krajeva i dominacije u svijetu.
Kako su europljani kolonizirali Afriku nakon Portugalaca
Nakon što su Portugalci prvi zaposjeli zemlju u Africi i napravili prvi korak u povijesti kako su europljani kolonizirali Afriku, u 17. tom stoljeću su Britanci zauzeli područje Gane, a Francuzi su zauzeli područje Senegala, dok su Nizozemci stvorili koloniju Kaapland. Istovremeno siromašno stanovništvo bilo je predmetom izvoza crnog roblja u Ameriku.
Britanci su nastavili sa kolonizacijom zauzimajući Gambiju, Zlatnu Obalu i Sijera Leone, a u 19. tom stoljeću se šire na Lagos, dio Nigerije, Somalije i Kenije. O tome kako su europljani kolonizirali Afriku dokazuju i Francuzi koji su zauzeli Alžir, Obalu Bjelokosti, Tunis, Maroko, Senegal, Čad, dio Somalije, te Kongo i druge brojne države koje su do objave samostalnosti bile pod kolonijalnom upravom Francuske.
No, još je jedan narod sudjelovao u kolonizaciji Afrike, a to su nijemci koji su kolonizirali Kamorun, Togu, Ruandu, te današnju Tanzaniju. Manji dio zauzeli su i Belgijanci na području Konga, te talijani koji su zauzeli dio Somalije i Eritreja. Tek nakon drugog svjetskog rata Afrika se oslobodila europskog kolonijalizma, a Južno Afrička Republika je bila zadnja koja je to uspjela.
Tagovi: