Kako pauci pletu mrezu
Kako pauci pletu mrežu i čemu ona služi
Postoji u narodu vjerovanje da "tko ubije pauka, ubija svoju sreću", ali postoje i mnoge fobije od pauka. Kažu da je paukova svilena nit kojom plete mrežu najjača nit na svijetu. Kako pauci pletu mrežu i čemu ona služi, pletu je izlučujući iz svojih žlijezda ljepljivu tečnost koja se na zraku odmah skrutnjava, a mreža prvo postaje sigurno mjesto za polaganja jaja, zatim postaje hvatač sitnih kukaca i insekata koji mu služe za hranu.
Pauk se sastoji od glave i trbuha i osam pari nogu obraslih finim dlačicama, osam pari očiju, a žlijezda koja izlučuje ljepljivu tečnost se nalazi u trbuhu. Znamo kao i sva djeca svijeta da se mreža plete da muhe i ostali kukci u nju slete i nije to tako samo u dječjoj pjesmici nego i u stvarnosti, tako pauk čisti i okoliš. Po drugoj dječjoj pjesmici "brižna mama štiti svoje dijete sama" jer kako pauci pletu mrežu tako u nju prvo polaže jajašca da ih zaštiti.
Kako pauci pletu mrežu i čemu još služi
Pauka ima mnogo vrsta, a ubod nekih pauka može biti smrtonosan, no svi pauci znaju plesti mreže. Kako pauci pletu mrežu i čemu još služi, iznenadit ćete se ali paucima je to i vrtna ležaljka, leteći zračni sag, nit mu služi poput lijane za penjanje i spuštanje jer pauk nema krila, laso za lov, petlja ili zamka, a sam mreža je uvijek zamka za neoprezne kukce, koja može biti i ostava za suvišak hrane. Iako nemaju krila pauci pužu, gmižu, plaze, čak i "trče" po površini vode, a neke vrste mogu i živjeti u vodi.
Kako pauci pletu mrežu, zna se da različite vrste paukova, a ima ih na tisuće, pletu različite mreže, nema kopiranja, svaka paukova mreža je original. Imali bi tu čiškari i čipkarice štošta naučiti, neke paukove mreže su okrugle, neke ovalne i duguljaste, poput mreža za spavanje, neke su poput ribarskih mreža. Posebnu ljeputu im daju biserne kapi rose na nitima kada ih osvijetli sunce.
Kako pauci pletu mrežu i kako odrede njezinu gustoću
Paučine ima svuda u prirodi i zatvorenim prostorima, pogotovo ako se redovito ne održavaju. U napuštenim građevinama je ima posvuda i zbog ustajale prašnjavosti izgleda kao kulisa za neki horor film. Kako pauci pletu mrežu i kako odrede njezinu gustoću, uglavnom svoje svilene niti počinu izlučivati od sredine i početnu petlju okružuju radijalnim spiralnim polaganjem ljepljivih svilenih niti, a razmak između th niti je određen razmakom paukovih stražnjih nogu i njegove žlijezde u trbuhu.
Tako pauk plete zrakastu paukovu mrežu, a kada je dovrši, pregrize tri početne niti, sjedne na to čvorište i strpljivo čeka svoj plijen. Kako pauci pletu mrežu, tako da se svilena nit luči u tečnom stanju iz žlijezde u trbuhu kroz kanaliće koji se nalaze pri samom vrhu trbuha. Poprečne niti paukove mreže su obično deblje i čvršće, a za mjesto polaganja jaja i čahurenje pauk će upotrijebiti najčvršće niti, što znači da može dozirati količinu sluzi za posebne debljine niti.
Tagovi: