Kako nastaje uragan

Kako nastaje uragan

Što je uragan i kako nastaje?

Uragan se opisuje kao najmoćnija oluja na Zemlji. Može nastati u roku od par minuta kada se mirno i sparno vrijeme pretvori u vjetrovito i prohladno. Glavnu ulogu u stvaranju ovakvih oluja ima nestabilan i vlažan zrak. Ovakav zrak se diže kada je on lakši od okoline, kada se tlo jako zagrijava i kada dolazi do isparavanja. Što su uragani i kako nastaju? Uragan je naziv za određenu tropsku ciklonu u SAD-u. Često ih se opisuje poput živih bića koja imaju faze nastajanja i inkubacije.

Uragani imaju period nastanka ili rođenja, sazrijevanja, starenja i nestanka ili smrti. Život uragana može trajati 30 dana ili par sati, ovisno o području nastanka. Tijekom svog postojanja on može prevaliti i do tisuću kilometara. Gdje najčešće nastaju? Najčešće se pojavljuju na područjima sjevernog Atlantika i istočnog Pacifika (sjeverna Amerika). Jednako jak tajfun pojavljuje se u zapadnom Pacifiku, i ciklon u Indijskom oceanu. Ono što je zajedničko uraganima, tajfunima i ciklonima je da se kategoriziraju kao najjače oluje na Zemlji.

Kako izgleda uragan?

Uragane prepoznajemo po njihovom spiralnom obliku, prepoznatljiv je po čistom i vedrom središtu koje je okruženo s debelim oblacima koji čine svojevrsni zid. Kako bi se razvio, uragan treba toplo tropsko okruženje (more koje ima temperaturu iznad 26 stupnjeva). Kako se približava obali on će podizati razinu mora s desne strane od smjera svog gibanja, što u većini slučajeva uzrokuje velike poplave i štete. Da li se uragani mogu predvidjeti? Uragane najčešće najavljuju izrazito tamni oblaci, kao i pojačana aktivnost raznih vjetrova.

Kada se približi kopnu, uragan može donijeti tropske kiše, pojačane vjetrove, olujne valove. Na otvorenim područjima može trajati i do dva tjedna. Uragane se danas dijeli na pet kategorija. Prva kategorija je najslabija, dok je peta najjača. Uragani koji pripadaju u prvu kategoriju imaju prema prosjeku 10 minutni vjetar koji postiže 119 do 152 km/h. Druga kategorija donosi vjetrove jačine 154 do 176 km/h, treća kategorija 178 do 209 km/h, četvrta 211 do 250 km/h i peta kategorija koja bilježi jačine iznad 250 km/h.

Što je uragan oko?

Oko uragana se opisuje kao područje razmjerno mirnog vremena koje se nalazi u središtu tropskih ciklona. Ovo oko je najčešće kružnog oblika, ima promjer između 30 do 65 km, no za snažnih oluja može se smanjiti na svega 20 km. Oko uragana je okruženo zidom oblaka koji poprimaju prstenasti oblik i dižu se u visine do 25 km u zrak. Ovi zidovi oblaka su najrazorniji dio uragana i u njima nastaju intenzivni vjetrovi i kiše. Kako se sami zrak u središnjim dijelovima ciklone diže gore, u gornjim područjima će sustav tlaka rasti i stvarat će se anticiklona.

Ovdje dolazi do strujanja koje ide iz središta prema van. Na navedeni način nastaje takozvana povratna sprega ili petlja u kojoj kruži zrak. Zanimljiva je činjenica da manji dio tog nakupljenog zraka može isto tako krenuti prema središtu oluje, gdje će uslijed nakupljene težine padati i formirat novo uragan oko. Da li se možemo zaštititi od uragana? Ključno je znati kako se zaštititi od uragana ako živite na osjetljivim područjima poput jugoistoka SAD-a. Uragan se najčešće može predvidjeti i sukladno tome se upozoravaju kućanstva.


Tagovi: