Kako liječiti jake i učestale napadaje glavobolje

Kako liječiti jake i učestale napadaje glavobolje

Glavobolja koja može biti prolazna, ali i jaka i učestala

Svatko od nas je u svom životu iskusio neki oblik glavobolje, bilo da se radi o blagim glavoboljama ili jakim i učestalim napadima glavobolje. Stoga je vrlo važno prepoznati o kakvoj se vrsti glavobolje radi, te da li je ona dobroćudna prolazna ili je znak nekog oboljenja, te neurološkog poremećaja.

Razlikujemo tri vrste glavobolje, tenzijske glavobolje, migrena, te cluster glavobolja, a prema uzroku se dijele na primarne glavobolje tenzijska, cluster glavobolja i migrena, te sekundarne glavobolje koje su uzrokovane nekom drugom bolesti u organizmu, infekcijjom, vaskularnom bolesti, traumom, posljedica zloupotrebe droga i alkohola.

Tenzijske glavobolje se javljaju uslijed stresa, prehlada, gripa, pušenja, konzumacija alkohola, promjene tlaka u zraku, naprezanja očiju, stomatoloških problema, upale sinusa, nedovoljnog konzumiranja tekućine, nedostatka sna, ali i zbog preskakanja obroka. Cluster glavobolje se javljaju više kod muškaraca nego žena i to kod pušača, dolazi u valovima i javlja se tokom dana više puta, te traje mjesec dana ili duže. Zahvaća jednu stranu glave te je popraćeno crvenilom oka, spuštenim kapkom, te začepljenim nosom ili curenjem nosa. Migrene su glavobolje koje su nasljedne i specifičan su oblik glavobolje koje se javljaju u određenim intervalima tokom godine ili češće tokom mjeseca.

Ostali oblici jakih glavobolja

Glavobolja se može pojaviti i iz drugih razloga i uzroka, pa tako poznajemo najjaču glavobolju koju čovjek može osjetiti subarahnoidalno krvarenje do kojeg dolazi zbog fizičkog naprezanja, pa nastaje puknuće moždane aneurizme. Ukoliko dođe do izrazito jake glavobole, ukočenog vrata, osjetljivosti na svjetlo, dvostrukog vida, usporenog govora i mumljanja uz pomoć CT dijagnostitcirat će se puknuće moždane aneurizme.

Kod moždanog udara će nastati glavobolja naglo i ne prestaje, a da se radi o moždanom udaru potvrdit će i simptomi oduzetosti jednog dijela tijela, nerazgovjetnog govora, pa čak i slabost u jednom dijelu tijela.

Meningitis također može biti uzrok jakim i učestalim glavoboljama jer uslijed infektivne upale moždanih ovojnica dolazi i do neuroloških simptoma kao što su povišeni tlak unutar lubanje, ukočenost vrata, edem optičkog diska papiloedem, povišena tjelesna temperatura i osip.

Apoplekcija hipofize iako rijetka no moguća je i ova bolest, a uzrokuje također jake glavobolje zbog infarkta hipofize u trudnoći ili nakon poroda, uz ukočen vrat, poremećaj vida, hormonska disfunkcija, te povišena tjelesna temperatura.

Kako se može ublažiti jaka i učestala glavobolja

Ovisno o učestalosti, jačini i uzroku glavobolja se može ublažiti i liječiti anageticima koji će smanjiti bol u glavi. Međutim ukoliko se radi o sekundarnoj glavobolji bit će potrebno dijagnosticirati primarnu bolest zbog koje se glavobolja pojavila.

Prva pomoć kod svake jake glavobolje je unijeti dovoljno tekućine jer vrlo često je uzrok glavobolje dehidracija tijela, potreban je odmor i opuštanje kad je stres u pitanju, lijekovi za bolove poput paracetamol ili ibuprofen, prestati s naprezanjem očiju koristeći mobitele, kompjutere ili televiziju, knjigu, redovni obroci čak i kad postoji mučnina uslijed glavobolje.

No, ukoliko se javljaju simptomi poput ukočenosti vrata, oduzimanja dijelova tijela te drugi simptomi potrebno je potražiti liječničku pomoć što prije jer je moguće da se radi o moždanom udaru kod kojeg su u pitanju minute kako bi se spasio život, a kada se radi o drugim ozbiljnim uzrocima treba ih dijagnosticirati kako bi se pravilno liječila bolest, te otklonile i jake glavobolje uzrokovane primanom bolesti.


Tagovi: