Kako liječiti nadraženu i upaljenu kožu

Kako liječiti nadraženu i upaljenu kožu

Nadražena i upaljena koža, simptomi na koje morate pripaziti

U potpunosti je normalno da u jednom trenutku svog života doživimo probleme ili stanje povezano s našom kožom. Nadražena i upaljena koža često se očituje u simptomima poput svrbeža i crvenila, no ona isto tako može upozoravati na zdravstvena stanja poput dermatitisa ili ekcema. Zašto se pojavljuje nadražena i upaljena koža? Neki od simptoma se mogu pojaviti kod raznih stanja kože, stoga je potrebno otkriti što uzrokuje te probleme. Preporučuje se odlazak liječniku i dermatologu.

Svrbež kože je uobičajen simptom kod problema s kožom. Svrbež se može biti lokaliziran ili se širiti na veće područje, a često izaziva neugodan osjećaj. Navedeni simptom sa sobom može donijeti i suhoću kože, što će rezultirati nadraženošću i u većini slučajeva upalom. Kako ćete liječiti navedeno stanje? Za sprječavanje svrbeža često se koriste antihistaminici koji će ublažiti svrbež putem blokiranja djelovanja histamina (kemijski spoj koji je odgovoran za reakciju kože kada ona svrbi). Mogu se propisati i razne kreme koje smiruju nadraženo područje.

Nadražena i upaljena koža, metode liječenja

Pitanja o pravilnom tretiranju nadražene i upaljene kože sve su češća u dermatološkim ordinacijama. Mnogi se susreću s gore navedenim simptomima, a ne znaju kako si pomoći. Važno je znati da su uzroci nadražene i upaljene kože brojni, stoga je teško pronaći uzrok i odrediti najbolju metodu liječenja. U većini slučajeva određeni alergeni uzrokuju alergijske reakcije na koži, a sama potraga za jednim alergenom može biti popriličan posao. Kako se liječi nadražena i upaljena koža? Većinu problema na koži možemo liječiti i prirodnim putem.

Mogu nam pomoći razne kupke, prirodne masti ili kreme, konzumacija prirodnih čajeva. Pirje nego krenete na alternativne metode liječenja savjetuje se razgovor s dermatologom. Uporaba pojedinih sastojaka mogu pogoršati nadraženost kože, što može dovesti do no nastanka novih problema. Uz liječenje, preporučljivo je odrediti i pravilno tretiranje kože. Nadražena i upaljena koža može ostaviti suhe tragove, koji će se najbolje tretirati s prirodnim hidratantnim kremama. Poželjno je izbjegavati kreme koje u sebi sadrže parafin, vazelin, parabene, formaldehide i glikol.

Nadražena i upaljena koža, naučite kako si sami pomoći

I dok razni losioni za kožu mogu pomoći, oni neće trajno riješiti probleme nadražene, suhe i upaljene kože, no postoje određena rješenja koja mogu popraviti navedena stanja. Nadražena i upaljena koža tražiti će od vas da primjenjujete navedeno: Izbjegavajte korištenje krutih sapuna, kao i gelova za tuširanje koji se puno pjene, koristite ovlaživače zraka, pobrinite se da barem dva puta tjedno nježno uklonite površinske stanice kože (uporaba nježnog pilinga), koristite prirodne losione i ulja za tijela i to ujutro i navečer, izbjegavajte nošenje uske odjeće od umjetnih materijala, izbjegavajte uključivanje ventilatora u kupaoni za vrijeme tuširanja, tuširajte se pretežito u hladnoj ili mlakoj vodi, konzumirajte hranu koja ima dobre masti i redovito se hidratizirajte.

Što ako uz navedene savjete nadražena i upaljena koža i dalje ne nestaje? Tada je poželjno zatražiti savjet ljekarnika vezan za hidrokortizonsku kremu. Navedena krema ima protuupalno djelovanje i može se slobodno miješati i dodavati u hidratantne kreme ili losione koji se svakodnevno koriste. Ukoliko ste skloni bolestima kože, tada je potrebno zatražiti savjet liječnika. Bilo kakvo eksperimentiranje s kupovnim ili prirodnim preparatima može dovesti do pogoršanja stanja.


Tagovi: