Darivanje organa – Kako postati darivatelj: odobravanje uzimanja organa
Kako izgleda darivanje organa?
Darivateljem organa smatra se svaka preminula osoba koja se za svog života nije izričito protivila darovanju organa. Presađivanje ili transplantacija organa poznata je metoda liječenja i vrši se onda kada je kod bolesnika došlo do nepovratnog zatajenja organa ili njegovih funkcija. Kako izgleda darivanje organa? Darovateljem se može postati i za života. Uz određene iznimke, svatko može donijeti odluku da želi darovati svoje organe za daljnju uporabu. Nakon što darivatelj doživi smrt, transplantacijski tim će procijeniti odgovaraju li darovni organi određenim potrebama ili ne.
Kako znati da li je netko darivatelj organa ili ne? Osobe koje pristanu darovati organe nakon smrti nose karticu koja se može dobiti u bolnicama ili ordinaciji liječnika. Na kartici su navedeni organi koji se žele donirati nakon nesretne ili iznenadne smrti. Osim navedenog, na kartici će stajati i kontakt podaci osobe koja će kontaktirati u slučaju smrti darivatelja, te osobni podaci preminule osobe. Osim navedenog, darivanje organa se može navesti i u oporuci ili usmeno izjaviti ispred dva svjedoka. Ukoliko je zakonski sve u redu, nakon smrti osobe ne treba se konzultirati rodbina oko donošenja odluke.
Što je sve potrebno za darivanje organa?
Ako ste se odlučili darovati svoje organe nakon smrti, tada pripadate u skupinu živih darivatelja. Svaka osoba koja je starija od 18 godina i koja je pri zdravoj svijesti može darovati organ, čak i za vrijeme svog života. Osoba može darovati bubreg, ali samo onda kada je kompatibilna s primateljem i krvnom grupom. Kako izgleda darivanje organa nakon smrti? Naveli smo kako će svaka osoba koja je za svog života donijela odluku o darivanju organa sa sobom imati karticu u kojoj su navedeni važni podaci. Da bi nekome spasili život, darivanje organa se mora izvršiti brzo.
Organi se vade ubrzo nakon smrti darivatelja, no tek onda kada medicinski tim utvrdi kliničku smrt osobe. Ako darivatelj umre u bolnici ili na putu do bolnice, tada će lokalna zdravstvena ustanova imati zakonsko pravo na tijelo osobe i isto tako može ovlastiti kirurga da izvadi organe koji su potrebni za daljnju transplantaciju ili medicinsko istraživanje. U suprotnom, sami izvršitelj oporuke preminule osobe ima zakonsko pravo na dobivanje tijela i može dati odobrenje za organe. Ako rodbina potpisuje pristanak na uzimanje organa, ona tada mora biti sigurna da preminula osoba ne bi imala ništa protiv i da se svi u obitelji slažu s navedenom odlukom.
Kako se odlučiti na darivanje organa?
Prije nego donesete odluku da želite postati darivateljem organa, dobro se uvjerite da je to zaista pravi izbor za vas. Iako je darivanje organa danas normalna stvar, još uvijek se susrećemo s malo darivatelja koji svojevoljno žele darivati svoje organe nakon smrti. Ne znate da li je darivanje organa za vas? Tada je možda najbolje da razgovarate sa svojim liječnikom. Informativni razgovor poželjno je obaviti i sa svojom obitelji i bliskom rodbinom. Ukoliko ste vjernik, tada razgovor možete obaviti i sa svećenikom.
Odluka o darivanju trebala bi ovisiti najviše o vama, no poželjno je da svoju odluku predstavite i svojim najbližima kako ne bi došlo do neugodnih iznenađenja. Poklonjeni organ može spasiti život, što je svakako veoma plemenita stvar. Na žalost, svakodnevno smo svjedoci priča gdje mnogi traže transplantaciju bubrega ili jetre, što ukazuje na manjak darivatelja u sustavu. Više informacija o tome kako postati darivatelj organa možete potražiti na stranicama Ministarstva zdravstva, kao i kod svojih liječnika.
Tagovi: