Zašto amarilis ne cvate

Zašto amarilis ne cvate

Amarilis zvonasti cvijet

Amarilis je biljka koja raste iz lukovice s porijeklom iz Južne Amerike, tamnozelenih listova dugih do pola metra. Ova biljka ima zvonaste, krupne, široko otvorene cvjetove, te vrlo čvrste stabljike koje mogu narasti u visunu i do 70 cm. Boje cvjetova mogu biti bijele, crvene, svjetlo smeđe boje, no cvjetovi mogu biti i prugasti, a cvatu samo jednom u godini dana.

Ova se biljka razmnožava sjemenkama iz koji izrastu biljke. Sjetvu treba obaviti odmah nakon što sjeme sazrije, te ga posijati u drvene sanduke u zemlji koja je mješavina zemlje i pijeska, te pri tome treba paziti da temperatura bude oko 20 stupnjeva Celzijusa. Potrebno je dva tjedna da iz sjemena nikne biljka iz koje će se prvo razviti dva lista. Nakon toga treba napraviti rasađivanje i staviti mladice na polusjenovito mjesti i umjereno zalijevati, temperatura prostorije ne smije biti manja od 12 stupnjeva Celzijusa.

Vrlo često se Amarilis razmnožava i lukovicama koje rastu sa strane biljke, te dijeljenjem starih lukovica. Ako se koriste lukovice potrebno ih je zasaditi tokom studenog kako bi biljka procvjetala krajem siječnja, početkom veljače.

Uvjeti koje Amarilis treba

Amarilis je sobna biljka koja nije vrlo zahtjevna i svaki početnik može uspješno uzgojiti ovu biljku i imati u svom domu prekrasne cvjetove u zimsko doba do kraja proljeća. Ukoliko se pažljivo brinete za biljku lukovicu možete koristiti nekoliko godina i imati prekrasne cvjetove nekoliko zima zaredom. Sadnja lukovice se obavlja sredinom studenog, ali može i kasnije, te nakon pet tjedana možete imati prve cvjetove ove prekrasne biljke. U nekim slučajevima bit će potrebno i osam tjedana da biljka procvate.

Iako je Amarilis biljka koja nije zahtjevna ipak treba paziti na neke detalje. Prvo lukovicu ne smijete ugurati preduboko u zemlju, zapravo lukovica i ne bi trebala u cjelosti biti prekrivena zemljom već treba dio lukovice viriti iz zemlje. Također ova biljka ne voli preduboke i prežiroke tegle za cvjeće pa odaberite manju teglu, no ne premalu.

Mjesto gdje ćete smjestiti ovaj cvijet treba biti u polusjeni, a temperatura zraka koja je idealna je oko 15 stupnjeva Celzijusa. Nakon sadnje temperatura može biti i viša, no kasnije će cvijetu trebati niža temperatura. Kad biljka procvjeta stavite je na prozor po mogućnosti na sjevernu stranu, tako će biljka biti zaštićena od sunca, a opet imati dovoljno svjetla.

Što kada Amarilis ne procvate

Postoje i slučajevi da vaš Amarilis nije procvjetao, pa je moguće da ste lukovicu preduboko zasadili ili ste biljku previše zalijevali. Ukoliko se biljka nalazi u vašem dnevnom boravku u kojem je temperatura preko 25 stupnjeva Celzijevih moguće je da joj je prevuće i nije dobivala dovoljno vlage pa se lukovica posušila umjesto da se iz lukovice razvila stabljika, listovi i prekrasan cvijet.

Amarilis je biljka koja ne voli previše vode naročito kada lišće naraste, a kada lišće odumre više nije potrebno zalijevati biljku. Također, ako lukovicu zasadite u prečvrstu zemlju ona neće moći pustiti korijenje, zemlja treba biti pomiješana s pijeskom.

Svjetlost također može utjecati da biljka ne procvate, ukoliko nema dovoljno svjetlosti i broj pupova će se smanjiti. Ukoliko neredovito prihranjujete biljku cvjetovi također mogu izostati. Pojava prevelikog broja bočnih lukovica koje niste odvojili na vrijeme opteretit će biljku i zbog ne odvajanja nladih lukovica cvijet se neće pojaviti, stoga pazite da na vrijeme odvojite mlade lukovice.


Tagovi: