Zašto hoja ne cvjeta
Hoja uzgoj
Hoja ili isto tako voštani bršljan je otporna biljka koja ne zahtijeva preveliku pažnju vlasnika. Ova zimzelena biljka karakteristična je po svojim zadebljanim i mesnatim listovima koji mogu biti dugi do 8 centimetara. Kada procvate, prepoznatljiva je prema cvjetovima koji imaju zvjezdasti oblik. Cvjetovi su bijeli, sa središnjom crvenom točkom. Ova biljka potječe iz Istočne Azije te Australije, a kod nas se većinom uzgaja kao sobna biljka. Što sve Hoja traži? Toplo mjesto i dosta svjetlosti, no ne voli direktno sunce.
Za hladne i tamne zimske mjesece poželjno joj je osigurati mjesto sa što više svjetla. Zašto je potreban izvor svjetlosti? Ako želite vidjeti njen cvat, potrebno joj je osigurati dovoljan izvor svjetlosti. Naravno, navedena biljka se može držati i u sjeni, no tada nemojte očekivati cvjetove. Ono što je svakako interesantno je da Hoje cvjetaju više što su starije. Što je sa zalijevanjem? Ona ne zahtijeva puno vode, zapravo, potrebno ju je zaliti onda kada primijetite da se zemlja lagano osušila. Za zime zalijeva se svaka dva tjedna, a u periodu cvatnje nešto više.
Hoja njega i održavanje
Navedenu biljku često nalazimo u mnogim domaćinstvima, a razlog tome je lako održavanje. Osim što voli svjetlost, Hoja voli i ugodnu temperaturu koja će potaknuti njen cvat. Potrebno je obratiti pozornost da biljka nije na direktnom propuhu, blizu klime ili radijatora. U početku njege možda nećete naći idealno mjesto za držanje Hoje, no potrebno je eksperimentirati s prostorom kako bi našli idealnu lokaciju. U prirodi, Hoja raste po stablima koja prirodno sklanjaju višak svjetlosti, stoga je poželjno da pronađete mjesto koje će blago zaklanjati svjetlost. Imajte na umu da je ovo biljka koja voli jako indirektno osvjetljenje.
Hoye su većinom epifitne biljke, što znači da korijeni zahtijevaju sušenje supstrata u kojemu su prije zalijevanja. Ova biljka će vodu skladištiti u svojim mesnatim listovima te stabljikama. Razne vrste zahtijevaju različito zalijevanje, no poželjno je da se ono radi tek onda kada se primijeti da je zemlja suha. Ako je biljka posađena samo u zemlju za sobne biljke, tada postoji opasnost od truleži korijena radi sporog sušenja zemlje. Za uzgoj navedene biljke nabolje je koristiti supstrat koji joj odgovara. Idealni supstrat sastoji se od zemlje za sobne biljke i mješavine za brže sušenje zemlje.
Hoja presađivanje
Kada kupite Hoju, ona ne traži presađivanje, već samo odgovarajući prostor za rast i cvjetanje. Riječ je o biljci koja veoma rijetko traži presađivanje. Hoja se može držati u istoj zemlji do 3 godine. Kada je potrebno presađivanje? Onda kada se korijenje počne međusobno vezati. Nova posuda dat će više mjesta korijenima, što će doprinijeti razvoju biljke. Prilikom presađivanja potrebno je obratiti pažnju na stanje korijena i supstrat. Pripazite da se Hoja presadi u adekvatan supstrat.
Nakon presađivanja, obratite pažnju na biljku, da li se ona dobro aklimatizirala ili ne. Pravilna njega biljke potaknut će njen cvat. Da li se Hoye gnoje? Popust svih biljaka, ova biljka također traži povremenu hranu, ali samo u procesu aktivnog rasta te razvoja -što je od proljeća do jeseni. Biljku je dovoljno gnojiti jednom mjesečno s univerzalnim gnojivom koje je naknadno razrijeđeno u vodi. Kada vas obraduje svijetom, tada se ona može gnojiti i specifičnim gnojivom za Orhideje. Ako želite da i vaše Hoje procvjetaju, potrebno je voditi brigu o osvjetljenju i zemlji.
Tagovi: