Što je sarkom
Što uzrokuje sarkom?
Sarkom je vrsta zloćudnog tumora koji se razvija iz stanica vezivnog tkiva, a ponekad i iz stanica koje tvore kosti. Vezivno tkivo obuhvaća različite strukture tijela kao što su mišići, masno tkivo, krvne žile, hrskavica i kosti. Sarkomi su relativno rijedtki u usporedbi s karcinomoma koji se razvijaju iz epitelnog tkiva (kao što su karcinomi pluća ili debelog crijeva). Uzrok sarkoma nije uvijek jasno definiran i varira ovisno o specifičnom tipu sarkoma. Međutim, postoji nekoliko faktora koji povećavaju rizik od razvoja sarkoma: Mutacije u genima mogu potaknuti normalne stanice da postanu maligne. Neke genetske promjene nasljeđuju se od roditelja, dok se druge mogu dogoditi slučajno tijekom života. Postoje nasljedni genetski sindromi koji povećavaju rizik od razvoja sarkoma. Primjeri uključuju Li-Fraumeni sindrom i Von Recklinghausenovu bolest (neurofibromatoza tip 1). Izloženost ionizirajućem zračenju, poput radioterapije za druge bolesti ili nesreća poput nuklearnih eksplozija, može povećati rizik od razvoja sarkoma. Hemangiomatozni sarkom i limfangiosarkom je vrsta sarkoma povezane su s ranijim hemangiomasom ili limfangiomom, koji su benigni tumori koji se razvijaju iz krvnih žila ili limfnih žila. Neurofibromatoza tip 1 je genetska bolest povećava rizik od razvoja sarkoma među ostalim komplikacijama.
Kako se otkriva sarkom?
Otkrivanje sarkoma obično uključuje niz dijagnostičkih koraka. Liječnik može pregledati područje na kojem se sumnja na sarkom, osjećati kvržice ili nepravilnosti te razgovarati o simptomima i povijesti bolesti. Određeni sarkomi mogu imati specifične biomarkere, to su tvari u krvi ili drugim tjelesnim tekućinama koje se mogu koristiti kao indikatori prisutnosti ili napretka tumora. Radiografija, CT (kompjutorska tomografija), MRI (magnetska rezonancija) i PET (pozitronska emisijska tomografija) su metode slikanja koje pomažu vizualizirati unutarnje strukture tijela te pomoći u identifikaciji i lokaciji tumora. Ovo je najvažnija metoda za potvrdu dijagnoze sarkoma. Tijekom biopsije, mali uzorak tkiva se uzima iz sumnjivog područja i šalje se na analizu pod mikroskopom kako bi se utvrdilo je li tumor zloćudan. Ovo je detaljna analiza uzorka tkiva pod mikroskopom kako bi se utvrdila vrsta sarkoma i njegove karakteristike. Analize genetskog materijala tumora mogu pomoći u identificiranju specifičnih genetskih mutacija ili promjena koje karakteriziraju određene vrste sarkoma. Ako postoji sumnja na sarkom, važno je da osoba konzultira svog liječnika kako bi se započeo dijagnostički proces i planirao odgovarajući tijek liječenja.
Kako se tretira sarkom?
Sarkom se liječi ovisno o tome koja je vrsta sarkoma u pitanju, koji je stadij bolesti, gdje se nalazi tumora te kakvo je opće zdravstveno stanje pacijenta. Kirurgija je česti način kako se liječi sarkom. Cilj je potpuno ukloniti tumor i zdravo tkivo oko njega kako bi se smanjio rizik od povratka bolesti. Ponekad, posebno kod tumora koji se nalaze u teško dostupnim ili osjetljivim područjima, kirurško uklanjanje može biti složeno. Kemoterapija je tretman lijekovima koji uništavaju ili usporavaju rast stanica raka. Ovisno o tipu sarkoma, kemoterapija se može koristiti prije kirurškog zahvata kako bi se smanjila veličina tumora, nakon kirurgije kako bi se eliminirale preostale stanice raka ili kao primarni tretman u naprednim slučajevima. Radioterapija je metoda liječenja sarkoma koja koristi zračenje visoke energije kako bi ubila stanice raka. Može se koristiti prije ili poslije operacije kako bi ubila preostale stanice raka ili pak smanjila veličinu tumora. Također se može koristiti za ublažavanje simptoma u naprednim slučajevima. Ciljane terapije su lijekovi koji ciljaju specifične abnormalne proteine ili molekule prisutne u stanicama raka. Ovi lijekovi mogu usmjeriti rast i razmnožavanje stanica raka. Imunoterapija potiče imunološki sustav da prepozna i napada stanice raka.
Tagovi: