Lokalna anestezija nuspojave

Lokalna anestezija nuspojave

Što je lokalna anestezija

Lokalna anestezija je vrsta anestezije kod koje osoba ne spava, kao kod opće anestezije kod koje je osoba uspavana zbog nekog operativnog zahvata. Cilj je ove anastezije da ukolni bol tokom operativnog zahvata koji nije opsežan i traje od sat vremena do dva sata. Postoje više vrsta lokanih anestezija koje laici svrstavaju pod lokalnu anesteziju. Pa tako uz primjenu anestetika u neposrednoj blizini mjesta na kojem se vrši zahvat je prava lokalna anestezija, zatim postoje regionalna kojom se umrtvljuju periferni živčani sustavi, regionalna anestezija per se, te neuroaksijalna anestezija koje su epiduralne i spinalne anesteziije.

Svaki se pacijent boji bilo kojeg operativnog zahvata i to je normalna prirodna stvar, no potrebno je zato psihički se pripremiti za zahvat i biti svjestan da se svaki zahvat radi da bi se poboljšalo stanje zbog kojeg prvobitno osoba treba operativni zahvat. Najčeća primjena lokalnih anestezija je velikoj većini poznata u stomatologiji ili kroz operiranje i uklanjanje madeža i ostalih kožnih promjena. Bol prilikom sediranja ne smije postojati jer to i jest svrha lokalnih anestezija kako bi se olakšalo pacijentu tokom zahvata.

Lokalna anestezija i nuspojave

Lokalna anestezija sama po sebi nije opasna jer traje kratko maksimalno do dva sata, te se uobičajeno daje da djeluje u kraćim intervalima. Moguće nuspojave kod lokalnih anestezija su alergijske reakcije koje se mogu pojaviti u nekim slučajevima i prvi puta, pa pacijent niti ne zna da je postao alergičan na sastojke lokalnih anestezija.

Ukoliko se pojavi alergijska reakcija ne trebate se brinuti liječnik koji vam je dao lokalnu anesteziju obučen je za takve situacije i zna koji protu lijek vam treba dati kako bi spriječio kobne posledice koje se mogu pojaviti kod težih oblika alergijskih reakcija.

Ono što se često i zaboravlja jesu bubrezi i funkcija bubrega prilikom davanja lokalnih anestezija, ukoliko postoji poremećaj u radu bubrega moglo bi doći do nuspojava, stoga se kod osjetljivih skupina obavezno treba provjeriti razina kreatinina i uree u krvi koji su pokazatelji postoji li poremećaji u radu bubrega. Bubrezi su prirodni počišćivači otpadnih tvari iz ljudskog organizma, pa će tako i štetne tvari koje se unesu kada se koristi lokalna anestezija izbaciju iz tijela.

Lokalna anestezija i opća anestezija razlike

Osnovna razlika koja razlikuje opću od lokalne anestezije je da se kod opće anestezije osoba potpuno uspavljuje, dok je lokalna anestezija samo lokalno otklanjanje boli i osoba je potpuno prisebna i budna. Lokalna anestezija blokira periferne živce i na taj način blokira bolove tokom nekog operativnog zahvata, te pacijent ne osjeća bol i osjeća se sigurno. Dio gdje se primjenjuje bit će utrnut, na primjer kod stomatologa osjetit ćete da vam je usnica utrnula ili jezik, pa ćete nerazgovjetno pričati dok anestezija ne popusti. Rješenje je jednostavno, nemojte pričati i pričekajte da anestezija popusti.

Opća anestezija se daje pacijentu kod većih i kompliciranijih operativnih zahvata kada je potrebno pacijenta uspavati zbog samog zahvata kako se tokom zahvata pacijent ne bi micao i bio miran, te da se pacijent ne preplaši instrumenata koji se kod većih operativnih zahvata koriste. Neki ljudi padaju u nesvjest i kad vide iglu za vađenje krvi, pa medicinski instrumenti bi mogli dodatno uplašiti pacijenta i ubrzati rad srca što je apsolutno nepotrebno. Kada se primjenjuje opća anestezija pacijent ne smije ništa jesti niti piti barem 12 sati prije zahvata, odstraniti sve metalne predmete, nakite, zubala, kontaktne leće, lak s noktiju, te ukloniti šminku, a prije samog zahvata je potrebno da se pacijent otušira. Nakon opće anestezije kao nuspojava može se pojaviti mučnina i povraćanje, no za to postoje lijekovi koji sprečavaju te pojave.


Tagovi: