Bučino ulje nuspojave
Za što je sve dobro bučino ulje?
Bučino ulje će obogatiti svako jelo sa svojim intenzivnim i gorkim okusom. Što zapravo sadrži navedeno ulje? Samo jedna žlica bučinog ulja sadrži oko 120 kalorija, od čega je 14 grama masti. Sadrži i kalij, magnezij, željezo, kalcij, fosfor i cink, kao i vitamine B, C, E. Upravo radi navedenih minerala i vitamina ovo ulje ima brojne blagodati za naše zdravlje. Za što je sve dobro bučino ulje? Mnogobrojna istraživanja pokazuju kako je ovo ulje odlično za pojedine ograne, kosu i kožu.
Svakodnevnom konzumacijom ono može utjecati na: Zdravlje prostate, rast kose, probleme urinarnog trakta, zdravlje srca i bolje raspoloženje. Redovitim uzimanjem ulja možete ublažiti i depresiju i smanjiti razinu cirkulirajućeg hormona stresa. Ulje od sjemenki bundeve ima važne dobrobiti za zdravlje našeg srca, ono djeluje na funkcionalnost naših krvnih žila, sprječava nastanak hipertenzije. Ulje povećava unos dobrog HDL kolesterola u tako smanjuje trigliceride i regulira krvni tlak. Navedeno ulje se može koristiti i u liječenju poremećaja mokraćnog sustava tako što djeluje na bubrege, mokraćni mjehur i uretru.
Ako uzimate 500 do 1000 miligrama ulja dnevno, ono može pomoći u uklanjanju simptoma koji su povezani s preaktivnim mokraćnim mjehurom. Ulje bundeve također se preporučuje i ženama u menopauzi kako bi spriječile simptome poput bolova u zglobovima, valove vrućine, migrene. Radi svog visokog udjela zdravih masnih kiselina, ovo ulje je idealan lijek za podmazivanje zglobova, i često se preporučuje oboljelima od artritisa. Ulje se može koristiti i lokalno kako bi se ublažile upale na koži i kako bi se pospješio razvoj novih stanica. Radi velike koncentracije E vitamina, ovo ulje će pozitivno djelovati na izgled i samu teksturu kože.
Da li bučino ulje uzrokuje nuspojave?
Ako se uzima u većim količinama, bučino ulje može uzrokovati nadutost, probavne smetnje ili gastritis. Osobe koje imaju alergije na buče/bundeve ne bi smjele koristiti ovo ulje. Također, ulje je potrebno uzimati uz oprez ako se koriste lijekovi za snižavanje tlaka. U slučaju da patite od problema s tlakom, tada je poželjno da se posavjetujete s liječnikom prije primjene ulja. Uzrokuje li bučino ulje još neke nuspojave? U određenim slučajevima ovo ulje može izazvati vidljivo crvenilo, iritaciju ili oticanje kože - osobito kod osoba koje imaju problema s osjetljivom kožom.
Za sada ne postoje jasne indikacije o tome da li je navedeno ulje sigurno za korištenje kod trudnica ili dojilja. Preventivno se preporučuje uzimanje ulja kao dodatak prehrani, što znači da se ono u manjim količinama može dodati u razna jela. Danas se ovo ulje nalazi u većini kućanstava, stoga je poželjno da znamo koje su njegove prednosti korištenja. Njegovo korištenje preporučuje se svima onima koji žele prirodnim putem u organizam unijeti što više vitamina i minerala.
Kako se skladišti bučino ulje?
Kako bi ono sačuvalo svoja svojstva, bučino ulje se mora skladištiti na pravilan način. Ulje uvijek dolazi u tamnoj staklenoj boci, u kojem bi trebalo ostati. Ne preporučuje se da se ono pretoči u svjetlu bocu kako na njega ne bi djelovala svjetlost. Bučino ulje je poželjno skladištiti na tamnom i hladnom mjestu (podrum), jer se u suprotnom može veoma brzo pokvariti. Rok trajanja organski proizvedenog bučinog ulje je oko godinu dana. Što ako koristite ulje nakon njegovog isteka roka?
Njegovo djelovanje na organizam nije isto i tada možete osjetiti sljedeće nuspojave: Mučninu i probavne smetnje. Kako se pravilno koristi? Ovo ulje se ne smije zagrijavati, i na njemu se jela ne smiju pržiti ili peći. Bučina ulja se koriste kao dodatak u salatama i gotovoj hrani. Koliko košta ovakvo ulje? Sama cijena će varirati ovisno o proizvođaču i kvaliteti. Ovo ulje je bogato s brojnim vitaminima i mineralima, ali i masnim kiselinama. Odlično je za poticanje rasta kose, za smanjivanje kolesterola, za zdravlje prostate, za podizanje raspoloženja.
Tagovi: