Gdje bacati pepeo
Kako se nekada koristio pepeo
Samo se još stariji ljudi sjećaju kuhanja luga i parenja rublja u lugu, naravno, današnji tekstilni materijali ne bi podnijeli takvo pranje, to je bilo prikladno samo za domaće tkanine od lana ili konoplje. Kako se nekako koristio pepeo od ogrjeva na drva ne završava na tome, zime su bile duge, hladne i snježne, grijalo se puno i stalno, sol je bila skupa, pa se s poledicom i klizavicom obračunavalo posipanjem besplatnim pepelom kojeg je bilo u izobilju.
Pepeo se koristio za pranje posuđa (uglavnom metalnog) prije izuma deterdženata za suđe. Peplom su se ribale mrlje s mramornih podova i drvenog namještaja. Dodavanje malih količina pepela u kokošiju hranu je tjeralo nesilice da daju mnogo jaja, a neka stara posuda pored kokošinjca napunjena pepelom je bila kokošija kupka, jer su se tako rješavale grinja, ušiju i drugih nametnika. Malen zavežljaj pepela sspušten u vodu za piće za životinje je utjecao na zdravu životinjsku probavu kao laksativ i tjerao je toksine i parazite iz životinja.
Pepeo je oduvijek bio saveznik domaćeg vrta
Ako imate vrt, makar i minijaturan, malen podsjetnik, pepeo je oduvijek bio saveznik domaćeg vrta, kao gnojivo, sredstvo za zaštitu bilja i rastjerivanje nametnika. Može se koristiti zasebno i u kombinaciji s drugim gnojivima, što daje još bolje rezultate, a možete ga posipati i u vlastito kompostište ako ga imate između slojeva drugog biootpada. Ipak, ne bacajte ga u kante za biootpad, ako nemate vrta odnesite ga u gradsku kompostanu ili ga bacite u miješani otpad.
Ako pepeo koristite za pročišćavanje pitke vode za životinje, obavezno morate redovito čistiti posudu za vodu, redovito mijenjati i vodu i zavežljajčić gaze s pepelom. Strateški raspoređen u vašem vrtu otjerat će puževe, lisne uši i druge štetočine, posudicu s pepelom stavite u kući na mjesto gdje nadiru mravi ili drugi insekti ili glodavci, nestat će, a uklonit će i neugodne mirise u kućanstvu, poput sode bikarbone, jednostavno će ih upiti, iz frižidera također možete ukloniti neugodne mirise sa malom posudicom napunjenom pepelom.
Iako je pepeo koristan ne možete njime nekontrolirano zasipati vrtove
Kemijski sastav pepela ovisi o vrsti sagorjelog drveta, a uz čak 13 osnovnih i korisnih elemenata može sadržavati i teške metale koji mogu biti štetni za okoliš. Zato, iako je pepeo koristan ne možete njime nekontrolirano zasipati vrtove, jer kao što može nahraniti biljke i uravnotežiti kiselost tla može i "spaliti" ili "skuhati" neke biljke. Sipajte ga između gredica da otjerate štetočine, a biljke će svojim korijenjem povući hranjive tvari, a oksidi i karbonati će smanjiti kiselost tla.
Ako je tlo u vašem vrtu više glinenasto, pepeo će popraviti strukturu glinenog tla, smijete ga miješati sa svim vrstama gnojiva, ali ga ne smijete miješati s vapnom. Pepelom možete posipati travnjake, tratine i povrtnjake, ali se pridržavajte standarda od 10 kilograma na 100 metara kvadratnih godišnje. Pepelom posipajte površine za suhog i toplog vremena, nikada u jutarnjim satima ili pred kišu, jer će rosa i kiša otopiti dragocjeni kalij iz njega i on će biti izgubljen za vaše biljke.
Tagovi: