Kako napraviti tortilje

Kako napraviti tortilje

Tortilje i sve što ste htjeli znati o njima

Kao što se Talijani hvale pizzom ili tjesteninom, tako se Meksikanci diče tortiljama, koje su stigle u svaki kutak svijeta, te male lepinjice koje su kao i sva starinska hrana, zapravo jedina prava zdrava hrana izvorno se rade od kukuruznog brašna, jer su narodi Meksika uzgajali kukuruz kao temeljnu žitaricu, pšenicu su im donijeli tek španjolski osvajači. Tortilje i sve što ste htjeli znati o njima su priča o opstanku, jer se u Meksiku poslužuju uz svako jelo.

Originalne tortilje su i danas u Meksiku od kukuruznog brašna, ali s dolaskom pšenice prve kompromisne varijante su napravljene od mješavine kukuruznog i pšeničnog brašna. Kako su zbog pšeničnog brašna ti savijutci postali puno elastičniji i savitljiviji ubrzo su se počele izrađivati i od samo pšeničnog brašna, a zapadnjacima su takve nekako dopadljivije. Iako ih prodaje svaka trgovina prehrambenim namirnica, nema domaćice niti kuhara koji nije pokušao napraviti svoje, domaće lepinjice bez kvasca i napuniti ih raznim punjenjima.

Meksiko ima specijalizirane pekarnice tortiljarnice koje prodaju tortilje

Kao što zapadne pekarnice prodaju sve moguće vrste kruha i peciva, tako i Meksiko ima specijalizirane pekarnice tortiljarnice koje prodaju tortilje koje su baza za uličnu hranu koja se poslužuje na svakom koraku napunjene najšarenijim i najraznovrsnijim punjenjima. Hoćete li jesti burritose, fajite ili quesadille i koja je razlika između burrita i enchilade, zbunjeni zapadnjaci često ne razumiju, ali šarenilo boja Meksika vas mami i u šarenilu nadjeva njihovog nacionalnog jela koje je osvojilo svijet.

Tortilje se poslužuju kao tacosi u obliku malih lepinja presavijenih na pola sa vrlo različitim punjenjima u svako doba dana. Burrito je smotana tortilja punjena mljevenim mesom, kukuruzom i grahom koja se jede topla. Enchilada je uvijek od kukuruznog brašna, prelivena je umakom ili sirom. Tostada je fina i hrskava, pržena u ulju od kukuruznog brašna, punjena poput sendviča. Fajita je pšenična tortilja koju svatko sebi za stolom mota, quesadille su takođđer pšenične, punjene sirom, savijene i pržene nakon punjenja.

Tortilje se kod nas pripremaju od pšeničnog brašna

Mnogi ljudi se sjećaju da su im u djetinjstvu mijeseći kruh od otkinutih komadića dizanog tijesta pekle tanke lepinje na vrućoj ploči peći kao slabije pečeni mlinci, koje su odmah i onako prazne slasno jeli ili su ih pržili u ulju kao uštipke. Tortilje se kod nas pripremaju od pšeničnog brašna, kako vidite moguće ih je pripremiti i od dizanog tijesta, ali obično se rade s praškom za pecivo ili s malo sode bikarbone.

Za tortilje trebate pšenično brašno, ulje (biljno, suncokretovo, maslinovo ili mast), vruća voda, ne prevruća, ali ne ni samo mlaka, sol, prašak za pecivo. Najjednostavniji recept za napraviti lepinje je onaj bez vage, mjerenje na šalice. Trebate tri šalice brašna, pola žličice soli, jednu žličicu praška za peciva i trećina šalice ulja. Pomiješajte suhe sastojke dodajte vodu i ulje i umijesite glatku smjesu, podijelite je na kuglice, odmorite ih pokrivene 10 minuta, razvaljajte i pecite na suhoj tavi bez masnoće.


Tagovi: