Gdje otići na izlet
Kamo i gdje otići na izlet?
S dolaskom novog godišnjeg doba, mnogi od nas čeznu za novom avanturom te se pitaju gdje otići na izlet koja će nas ispuniti s novim uspomenama. Srećom, živimo u predivnoj zemlji koja je još uvijek netaknuta divljinom, te postoje brojne opcije gdje otići na izlet.
Spačvanska šuma
Ova šuma prostire se na nevjerojatnih 40 tisuća hektara između rijeka Save i Dunava, te porječja rijeka Studva, Bosut i pritoka Spačva, Brežnica i Lubnja. Mnogi primjerci hrasta lužnjaka u Spačvanskoj šumi prelaze 800 godina starosti, te mogu narasti do čak 50 metara i živjeti čak dvije tisuće godina. Iako je Spačva danas manje divlja nego nekada, zbog prisutnosti drvne industrije u Županji, i dalje je mjesto gdje možete susresti divlje životinje poput zečeva, srne, jelena i divljih svinja. Ako odlučite istražiti ovu šumu, početak je najbolje započeti u Lovačkom domu Kunjevci. Možete dogovoriti stručno vodstvo, uživati u vožnji Dunavom, organizirati fotosafari ili čak zaigrati nogomet i streličarstvo. Šumarski muzej u Bošnjacima udaljen je svega 20 kilometara, a samo 15-ak kilometara dalje nalazi se Vrbanja, mjesto gdje možete udobno prenoćiti ako odlučite pretvoriti jednodnevni izlet u višednevnu avanturu. U blizini se nude povoljni smještaji u gradovima poput Županje, Vinkovaca, Iloka i Vukovara.
Bilogorska vinska cesta
Bilogorska vinska cesta udaljena je tek sat vremena vožnje od Zagreba. Ova čarobna cesta vodi vas kroz očuvane prirodne krajolike i dočekuju je gostoljubivi domaćini koji nude istinske okuse tradicije. Bilogorska vinska cesta prolazi kroz 19 sela smještenih podno Bilogore, regije koja još uvijek njeguje tradiciju vinogradarstva, stočarstva, proizvodnje mlijeka, sira i vrhnja, te pripreme tradicionalnih jela s organskim namirnicama. Iako možda nema brze ceste koja vodi tamo, Bilogorska vinska cesta pruža vožnju kroz gusto šumovite krajobraze, pitome njive, rječice i potoke, ribnjake i lovišta, te nudi brojna izletišta. Ova pitoreskna ruta proteže se na području dugom čak 80 kilometara. Najviši vrh Bilogore, Rajčevica, doseže tek 309 nadmorskih metara, čineći planinarenje pristupačnim svim fizičkim kondicijama i uzrastima.
Ideje gdje otići na izlet
Sokol kula i Sniježnica
U najjužnijoj regiji, gdje se kulturna i prirodna ljepota isprepliću, nalazi se odlično odredište gdje otići na izlet, a to su Dunave u Konavlima. Ovdje se uzdiže Sokol grad, poznat i kao Sokol kula, utvrda koja datira još iz 14. stoljeća, izgrađena od strane bosanskih velikaša. Ova kula je kroz povijest prošla kroz obnove i održavanja te je danas otvorena za posjetitelje, pružajući nevjerojatan pogled na ravnicu Konavala s njenih zidina. Dok ste u Konavlima, ne zaboravite kušati gostoprimstvo lokalnih OPG-ova i probati tradicionalna konavoska jela. Nakon toga, krenite prema Sniježnici, najjužnijem grebenu Dinarskog gorja. S najvišim vrhom Sveti Ilija na visini od 1234 metara, Sniježnica nudi spektakularne poglede na sve strane.
Izvor rijeke Rude
Izvor rijeke Rude, zaštićen kao značajan krajobraz, predstavlja neotkriveni dragulj cetinskog kraja. Ruda, koja se proteže na duljini od oko 10 kilometara, jedna je od glavnih pritoka rijeke Cetine, a sama ima dvije pritoke, a to su rječice Grab i Ovrlju. Izvor Rude smješten je na visini od 350 metara nadmorske visine, u području Kamešnice. Poseban je zbog svoje bogate vegetacije, koja privlači brojne ptice i čini ga rajem za riblje vrste. Ruda je poznata po ugroženim ribljim vrstama koje obitavaju u njenom slikovitom kanjonu. Iako je ribolov zabranjen, šetnja uz obalu rijeke Rude pruža nezaboravan doživljaj, s kristalno čistim vodama i prekrasnim slapovima uz stari mlin, podsjećajući na ljepotu rijeke Krčića.
Kanjon rijeke Bijele
Bijela, Skriveni dragulj zadarskog zaleđa je mjesto gdje otići na izlet trebate. Izvor Bijele je udaljen oko 40 minuta vožnje automobilom iz Zadra, iznad mjesta Karin. Ova sezonska rijeka postoji samo kad huči voda, stvarajući brojne slapove i kaskade, dok je njezino korito bijelo i suho tijekom ljeta, čime postaje popularna destinacija za pješačenje. Unatoč suhom koritu, izvor Bijele nikada ne presušuje. Izvire iz široke pećine i teče kroz duboki kanjon između dvaju brda sve do Karinskog mora. Ova rijeka je okružena visokim stijenama, neke i dulje od 300 metara, što je čini idealnim mjestom za penjanje. Od mjesta za parkiranje do izvora Bijele treba oko 30 minuta pješačenja, a iako nije izrazito zahtjevno, potrebno je biti oprezan. U blizini se nalazi i Obrovac s prekrasnom rijekom Zrmanjom, udaljen svega 15 minuta vožnje, dok se izvor Karišnice nalazi samo 10 minuta vožnje dalje, predstavljajući još jedno čarobno mjesto s starim mlinom iz 18. stoljeća i bogatim životinjskim i biljnim svijetom.
Gdje otići na izlet ovaj vikend?
Edukativna staza Ponikve
Još jedno odlično mjesto gdje otići na izlet možete je edukativna staza Ponivkve koja se nalazi na Kvarneru. Tri sata lagane šetnje kroz unutrašnjost Bakra nudi Vam priliku za istraživanje prirodnih čuda Kvarnera i njegove okolice. U proljeće, imate najbolje šanse da ga zateknete u punom sjaju, okruženo bujnim vodama iz kojih viri zelenilo krošnji. Ponikve su dom brojnim životinjskim i biljnim vrstama, uključujući endemsku cjelolatičnu žutilovku. U ovom prekrasnom kraju možete sresti risa, vuka i medvjeda, dok okolni bedemi čuvaju povijesne tragove. Jezero se pojavljuje i nestaje, što ga mnogi smatraju najbajkovitijim mjestom u Hrvatskoj, a njegove vode čak postaju ugodne za kupanje. Roneći među krošnjama drveća ili plivajući između njih, izgleda nemoguće, sve dok ne otkrijete Ponikve. Svaki put kad ih posjetite, doživjet ćete ih na potpuno nov način. Suha bura brzo povuče vodu natrag u podzemne krške tokove, dok veće kiše ponovno dozivaju čaroliju prirode. Ovdje se čak organizira i jedinstveno ronilačko natjecanje koje se naziva Ponikve - Forrest Dive.
Putovanje zmajevim linijama
Još jedna staza gdje otići na izlet trebate su Zmajeve staze. Zmajeve linije su energetske staze koje, prema uvjerenjima stručnjaka, označavaju mjesta obilja pozitivne energije. Elektromagnetska zračenja na tim stazama su mjerljiva, a istraživanja na području Istre potvrđuju teorije o postojanju putanja s pojačanim pozitivnim zračenjem. Ley Lines su prvi put istraživali britanski znanstvenici i otkrili da se na tim stazama nalaze brojni sakralni objekti i hramovi, kao što su čuveni Stonehenge i Avebury Stone Circle. Najpozitivnije područje je ono na kojem se te zmajeve linije križaju, a jedno od takvih mjesta u Istri je Motovun. Mordele i Picuge su dvije druge arheoastronomske lokacije u Istri. Dok se u Motovunu križaju tri zmajeve linije, ovdje možete doživjeti energiju dviju linija. Prema nekim teorijama, Mordele i Picuge su postavljene u geometrijskom odnosu sličnom položaju tri zvijezde iz Orionovog mača prema trokutu iz njegovog pojasa.
Tagovi: