Kako napraviti sirup od trputca

Kako napraviti sirup od trputca

Sirup od trputca i njegova ljekovitost

Sirup od trputca je od davnina poznat po svojoj ljekovitosti jer ima analgetska, antiupalna, te antimikrobna svojstva. Ova biljka je vrlo ljekovita za kožne bolesti, ubode insekata, površinske rane, sprečava širenje infekcija kože i pomaže kod regeneracije oštećenog kožnog tkiva. Djeluje na način da pročišćava kožu i ljudsko tijelo. Trputac pomaže kod masnoće kože, te skuplja pore na koži i zaustavlja krvarenja, te zacjeljuje rane.

Malo je poznato da pomaže kod snižavanja tjelesne temperature, ublažava upale sluznica unutar usne šupljine, te jača želudac. S obzirom da ima antiupalna djelovanja smiruje upale grla, kašalj, te pomaže kod liječenja astme, upala pluća, tuberkuloze, gihta. Sirup od trputca ćete ćesto naći i u ljekarnama koje će vam ljekanici ponuditi za liječenje upala dišnih puteva.

No, trputac pomaže i kod uništavanja glista i ostalih parazita u tijelu, liječi infekcije nastele zbog stafilokoka i streptokoka, sprečava nastanak žučnih kamenaca, a djeluje i kao laksativ. Iznenađujuće je da ova biljka djeluje kod osoba koje astoje prestati puštiti jer se stvara averzija prema pušenju i cigaretama.

Kako napraviti sirup od trputca ukuhavanjem

Trputac je korov koji raste svugdje, na livadama, uz puteve, u jarku, te ga se može naći u svim krajevima svijeta. Postoji preko 200 vrsta trputca, no najpoznatije su uskolisni trputac, muški trputac, te širokolisni trputac. Neovisno koja je vrsta sve su vrste jednako ljekovite i od njih se izrađuje sirup od trputca. Da biste pripremili sirup od trputca možete korisiti sirove i svježe listove, ali i osušene listove, te kompletan nadzemni dio biljke.

Sakupljene listove operite od prašine i samelite u blenderu, sameljene listove prebacite u lonac i prelijte sa 100 ml prokuhane vode, dodajte po želji meda ili šećera jer je prirodno gorkastog okuca, te miješajte dok se tekućina ne zgusne ukuhavajući. Po završetku sirup prebacite u čiste staklenke, čvrsto zatvorite i odložite na neko hladno mjesto koje ne mora biti hladnjak.

Ovako pripremljen sirup možete koristiti mjesecima kad god vam treba, no kada jednom otvorite staklenku kako bi što duže trajao sirup spremite ga u hladnjak. Zasigurno će vam trebati tokom hladnih zimskih mjeseci kad više boravimo u zatvorenom prostoru i više smo izloženi prehladama, virusima i bakterijama.

Kako napraviti sirup od trputca fermentiranjem

Sirup od trputca se može napraviti i fermentiranjem, no taj postupak od izrade do konzumacije traje nešto duže nego kod ukuhavanja. Listove trputca ćete brati od svibnja do kraja kolovoza, dobro ih oprati i malo posušiti da nisu vlažni. Listove slažite u čiste staklenke širokog otvora te ih gnječite tako da ih stisnete na dno što više. Prvi sloj listova neka bude 3 do 5 centimetara debljine, pa na taj sloj nasipajte šećera 1 centimetar debljine.

Postupak slaganja ponavljajte dok ne dođete do vrha staklenke, ostavite preko noći da odstoji te nadopunite ujutro šećerom do vrha jer se tokom noći šećer slagnuo. Sada staklenku zatvorite prozirnim celofanom, te celofan na nekoliko mjesta iglom izbušite rupice kako biste pustili zrak koji će odraditi fermentaciju. Staklenke spremite gdje inače stavljate svu zimnicu i ostavite 3 mjeseca da proces fermentacije odradi svoje.

Nakon tri mjeseca procjedite sadržaj staklenke, te listove dobro ocijedite uz pomoć stiskalice za čvarke. Tekućinu u loncu stavite na izvor topline da zavrije i neka vrije 3-4 minute. Nakon toga sirup od trputca prelijte u manje staklenke koje ćete dobro zatvoriti i koristiti kada vam budu potrebne u slučaju bolesti.


Tagovi: