Kako pripremiti šparoge

Kako pripremiti šparoge

Šparoge porijeklo i nutritivna vrijednost

Šparoge su porijeklom s Mediterana, no proširile su se cijelom Europom, a može ih se naći i na sjeveru Rusije jer se lako šire i uspjevaju rasti u raznim uvjetima kao samonikle biljke. U proljeće one doživljavaju svoj puni rast, te se tada i beru jer su u toj fazi još uvijek mlade biljke izvrsnog okusa.

Ova biljka ima izrazitu nutritivnu vrijednost i hranjivost te blagotvorno utječu na ljudski organizam. Poboljšavaju rad srca i štite kardiovaskularni sustav i samo srce, utječu na bolji rad probavnog sustava, daju tijelu energiju, dobre su za kosti i daju prevenciju od artitisa. U sebi ova biljka sadržava folnu kiselinu koja je esencijalna kiselina za sintezu DNA neophodnu trudnicama, ali i osobama koje drže dijetu jer šparoga ima malo kalorija, ali bogata je hranjivim sastojcima.

Osim folne kiseline šparoge sadrže i vitamin E koji je prirodni afrodizijak koji potiče stvaranje spolnih hormona, sadrže i kalij, inulin, vitamine K, C, B6, prehrambena vlakna, kalcij, tiamin, mangan, magnezij, niacin, te riboflavin. Postoje bijele i zelene vrste, te se bijele trebaju guliti prije priprema z ajelo, dok se zelena šparoga ne treba guliti jer je njena kora tanka i meka pa se može jesti.

Priprema šparoge za obrok

Šparoge se mogu pripremati za obrok na razne načine i sastojci su brojnih recepata. Ukoliko vaš recept sadržava kuhanje šparogi, pazite da šparogu ne prekuhate jer mladim šparogama je dovoljno 3 do 5 minuta kuhanja u vreloj vodi. Najbolji način kuhanja šparoge je na pari, u posebnom loncu koji sadrži dva dijela, u donjem dijelu je voda koja ključa, a u gornjem dijelu su naslagane biljke šparoga. Ovakvim kuhanjem, na pari, biljka više zadržava svoje hranjive sastojke, aromu, okus.

Kuhanu šparogu možete upotrijebiti u raznim receptima u kombinaciji s gljivama, ribom, jajima, škampima, te raznim povrćem i mesom. ako se odlučite prijati šparogu također je nemojte predugo termički obrađivati, a u tavici je možete posipati sirom ribancem, dodati malo bosiljka, peršina i origana, te začiniti koricom limuna ili sojinim umakom.

Šparogu možete pripremiti i u pećnici, odstranite tvrde krajeve, posložite u jednom nizu, polijte s malo ulja, posolite i po želji stavite malo papra, te pecite najduže 15 minuta, ali i kraće ako je vaša pećnica jača.

Sirove šparoge

Jeste li znali da možete jesti i sirove šparoge i to mlade plodove. Mladu šparogu nije potrebno oljuštiti jer joj nije izrasla kora, već je za pripremu potrebno šparogu dobro oprati i narezati na komadiće veličine zalogaja. Možete je kombinirati i s drugim vrstama salata, no one mogu same biti osnova vaše salate. Dovoljno je šarogu narezati, posoliti, dodati mediteranskog ulja, najbolje maslinovog ulja, te možete posipati parmezanom.

Šparogu možete i marinirati sa balzamikom i maslinovim ulje, te u marinadu dodati svježe začinsko bilje kao što su bosiljak, kopar, ružmarin, peršin, posolite i popaprite po želji. Potrebno je marinirati šparoge barem dva sata, a nakon mariniranja se mogu dodati crvena paprika narezana na komadiće, crveni luk, narezane masline, te ako volite feta sir odlično će odgovarati mariniranim šparogama.

Šparogu možete kombinirati u salati sa naribanom mrkvom, rotkvicama, krastavcem, a dresing takvoj salati mogu biti limunov sok, maslinovo i sezamovo ulje, malo soli i možete dodati malo češnjaka sitno narezanog, no ako ne volite češnjak može i bez njega.


Tagovi: