Da li je Turska u eu

Da li je Turska u eu

Turska i ulazak u EU

Turska je svoji status kandidatkinje za članstvo u Europskoj Uniji dobila u prosincu 1999 godine. Prvi pristupni pregovori između Turske i Europske Unije započeti su tek u listopadu 2005 godine. Nakon što je Turska pokazala svoje kontinuirano nazadovanje vezano za demokraciju, vladavinu te osnovnih prava, Europska Unija zaustavlja pregovore do lipnja 2018 godine. Ideja Turske da se pridruži tadašnjoj Europskoj ekonomskoj zajednici kreče u realizaciju još 1987 godine. Europsko vijeće je tek u prosincu 1999 godine donijelo odluku u Helsinkiju da se Turskoj može dodijeliti status zemlje kandidata za članstvo u EU-u.

Sami zaključci koji su donijeti 10-og i 11-og prosinca 1999 godine moguće je pronaći online. Kada su krenuli pristupni pregovori? Na sastanku koji je održan 16-og i 17-og prosinca 2004 godine, Europsko vijeće donosi odluku da je navedena zemlja dostatno ispunila sve kriterije vezane za pregovore o pristupanju Uniji. Vijeće dogovara okvir za pregovore s Turskom 3. listopada 2005 godine. Što se onda dogodilo? U veljači 2008 godine usvaja se takozvano revidirano pristupno partnerstvo s Turskom. Navedeno partnerstvo pruža osnove i pomoć kako bi se zemlja bolje pripremila za članstvo u EU.

Nalazi li se Turska u EU?

U mjesecu lipnju 2018 godine, Europsko Vijeće prvi puta javno govori o tome kako se Turska kao moguća članica EU udaljava od mogućnosti pridruženja. Navodi se kako su pregovori o pristupanju stali, te da se ne mogu razmatrati daljnja poglavlja. Kada se pristupni pregovori otvore, ni se odvijaju u okviru između međuvladinih konferencija gdje sudjeluju svi ministri te veleposlanici svih država članica EU-a, kao i zemlje kandidatkinje. Nakon veoma temeljite pripreme EU-a te zemlje kandidatkinje, u pregovorima se razmatraju razna područja politike (35 poglavlja). Prije trenutnog zastoja u samim pregovorima između EU i Turske, održano je 12 sastanaka.

Posljednji sastanak koji je održan 30. lipnja 2016 godine bavio se poglavljem 33, koji se odnosi na financijske te proračunske odredbe. Vijeće je 2016 godine donijelo odluku osam poglavlja koja su relevantna za ograničenje Turske u pogledu Cipra neće biti otvarana, i da se daljnja poglavlja ne nastavljaju dok Turska ne podmiri sve svoje obveze koje su povezane s Dodatnim protokolom uz Sporazum o pridruživanju EU. Do sada, prema Turskoj su se otvorila 16 poglavlja od ukupno 35. Zatvoreno je samo jedno, ono o znanosti i istraživanju.

Kakve odnose ima Turska s EU?

Bez obzira na trenutne okolnosti, Turska se i dalje smatra zemljom kandidatkinjom za EU. Zapravo, ona se smatra ključnim partnerom EU-a u mnogim raznim područjima koji su od zajedničkog interesa: Migracija, borba protiv terorizma, bolje javno zdravlje, klima te regionalna pitanja. U ožujku 2021 godine, Europsko Vijeće izjavljuje kako je Europska Unija spremna na postupni, proporcionalan kao i reverzibilan dogovor s Turskom oko područja koja su od zajedničkog interesa.

Naravno, sve mora biti podložno prema utvrđenim uvjetima. Sigurno te stabilno okružje u samom istočnom Sredozemlju itekako je u interesu Europske Unije, stoga ona često poziva Tursku da smiri tamošnje napetosti, te da poštuje suverenitet te teritorijalnu cjelovitost kod svih država članica koje se nalaze u Europskoj Uniji. Tursku se također traži da na održiv način promiče bolje odnose s drugim zemljama. EU te Turska još su 1963 godine sklopile sporazum o pridruživanju čiji je tadašnji cilj bio jačanje same gospodarske suradnje te bilateralnih trgovinskih odnosa.


Tagovi: