Upala živca u lopatici – uzrok, simptomi, liječenje
Uzrok i simptomi upala živca u lopatici
Nije svaka bol u lopatici i ramenu povezana sa upalama. Ponekad je to posljedica mišićne napetosti i prenaprezanja koje može nastati i od često ponavljanih, podizanja teških tereta, ozljeda, izbočenih diskova, problema s kralježnicom u gornjem dijelu, problema sa zglobovima i raznih fizičkih ozljeda. Uzrok i simptomi upala živca u lopatici se obično javlja kao bol između lopatica, a ne u samoj lopatici, što ovisi o tome kuda prolazi upaljeni živac koji je možda samo nadražen.
Sama upala živca u lopatici može imati više uzroka kao što su komprimirani ili stisnuti živci, ozljeda koja seinficirala i upalila, infekcija živca od neke druge upalne bolesti (herpes zoster, upala pleure), zarazne bolesti (herpes simplex i lajmska bolest), prekomjerno opterećenje leđnih mišića zbog posla ili kod agresivnog vježbanja i ponavljajući pokreti. Dakle, živac se u lopatici uvijek upali ili zbog infekcije ili zbog iritacije, može biti i posljedica neke autoimune bolesti, a upalu mogu pratiti bol i oticanje.
Uklještenje živca i upala živca u lopatici su različita stanja
Ukliješteni živac u lopatici može jednako boljeti, jer se radi o mehaničkom pritisku na živac, ali je važno naglasiti da uklještenje živca i upala živca u lopatici nisu ista stanja, jer je ukliješteni živac dovoljno osoboditi i istegnuti, odnosno omogućiti mu da se sam slobodno ispruži, a kod upaljenog živca je potrebno naći uzrok i liječiti upalu. Stres također slabi imunitet i omogućuje razvoj upalni procesa, no, ako je bol preintenzivna i predugo traje morate otići liječniku.
Sami možete pokušati sanirati bolno stanje, ako je bol lagana, ne traje predugo, pomažu vam topli ili hladni oblozi, odmaranje, lagane vježbe istezanja ili masaža i nesteroidni protuupalni lijekovi uspješno smiruju i ublažavaju bol. Upala živca u lopatici se tim mjerama ne može riješiti, pa ako intenzivna bol traje predugo, imate poteškoće sa disanjem, razne neurološke simptome poput trnjenja ruku i ramena, kočenja vrata, vrijeme je da odete liječniku i otkrijete pravi uzrok vaše boli da bi stanje mogli liječiti.
Ako je upala živca u lopatici može vam trebati više različitih specijalista
Kod intenzivne i dugotrajne boli među lopaticama prvo odlazite svom liječniku opće prakse, on vam napravi osnovne laboratorijske pretrage i na temelju nalaza vas šalje različitim specijalistima. Ako je upala živca u lopatici vjerojatno će vas uputiti reumatologu, neurologu, ortopedu, fizijatru, kiropraktičaru, osteopatu, internisti, imunologu i po potrebi i ortopedskom kirurgu, već prema procjeni vašeg liječnika i povratnim mišljenjima od specijalista. Fizikalna terapija dolazi na kraju, tek kada se otkrije pravi uzrok i propiše liječenje.
Ponekada je teško razlikovati je li uklještenje živca ili ipak upala živca u lopatici, pa su potrebne dodatne pretrage, pregledi i snimanja poput elektromiografije (EMG), rendgenskog snimanja (RTG), kompjuterske tomografije (CT) ili magnetne rezonance (MR). Važno je pravilno držanje, lagano vježbanje, primjereno odmaranje i ustanoviti pravi uzrok. Ponekada ovakve boli između lopatica izazivaju diskovi u vratnoj kralježnici, srčane bolesti, probavne tegobe (GERB), problemi s plućima, pleurom, osteoartritis i spondiloza, upale ili ozljede ligamenata u okolnim mjestima.
Tagovi: