Kako se pripremiti za ginekološki pregled

Kako se pripremiti za ginekološki pregled

Priprema za prvi ginekološki pregled maldih djevojaka koje još nisu stupile u spolne odnose možda izaziva strah i nelagodu od nepoznatog. No djevojke obično ili međusobno razmjenjuju iskustva ili razgovaraju sa majkom o ovoj temi kako bi umanjile strah i nelagodu.

Kod spolno neaktivnih djevojaka se preporučuje da odu na prvi ginekološki pregled između 15. i 21. godine ukoliko imaju redovne menstrualne cikluse i nemaju problema sa zdravljem reproduktivnih organa. Međutim ukoliko djevojka do 15. godine nije dobila menstruaciju potrebno je da prvi pregled obavi oko 15. godine ne čekajući godinama da se prva menstruacija pojavi, već je potreban pregled koji će otkriti uzrok izostanka menstruacija.

Prvi pregled djevojaka koje nisu spolno aktivne će biti vizualni pregled vanjskog spolovila, te ultrazvučni pregled preko trbuha jajnika i maternice pri čemu mokraćni mjehur traba biti pun. Obično se kod ginekologa odlazi na pregled između 8. i 12. dana ciklusa koji se smatra najpovoljniji period za pregled.

Kada je mlada žena, djevojka spolno aktivna preporučuje se prvi ginekološki pregled obaviti nakon prve spolne aktivnosti. Ovaj će se pregled obaviti ginekološki pregledom unutrašnjosti reproduktivnih organa, ultrazvukom će se pregledati vaginalno, te će se uzeti uzorak PAPA testa. Pregled se preporučuje obaviti između 8. i 12. dana menstrualnog ciklusa.

Mlade djevojke sigurno imaju puno pitanja, a naročito kako se zaštititi od trudnoće i spolno prenosivih zaraznih bolesti, stoga na pregledu se nemojte sramiti i pitajte liječnika specijalista sve što vas zanima. On je vaš liječnik i brine se o zdravlju vašeg reproduktivnog organa bez obzira planirate dijecu ili ne želite djecu. Važno je liječniku izložiti sve probleme koje osjećate od prekomjernih i bolnih mjesečnica, bolova koje možda osjećate u jajnicima.

Ginekološki pregled je potrebno obavljati minimalno jednom godišnje ukoliko nemate nekih problema, a ako postoji problem javite se svom ginekologu što prije bez odlaganja jer odlaganjem se situacija može samo zakomplicirati i dovesti do težih posljedica.

Redovni kontrolni pregled kod ginekologa ukoliko žena nema zdravstvenih problema sa reproduktivnim organima treba obaviti barem jednom u godinu dana. Redovni ginekološki pregled je osnova birge o svom zdravlju kao što barem jednom godišnje treba napraviti i druge sistematske pregleda poput kompletne krvne slike i urina bez obzira koliko godina imate. Žene u godinama naročito žene nakon 40. u redovne preglede trebaju uključiti i mamografije i ultrazvuk dojki koji su povezani sa reproduktivnim organima hormonalnim radom.

Sama priprema za ginekološki pregled ne uključuje ništa posebno osim redovne higijene, te prije pregleda izbjegavajte korisititi vaginalne tablete, već pregled obavite nakon terapije koju vam je ionako propisao prethodno vaš ginekolog. Svakako već znate da trebate reći datum zadnje menstruacije ako ste još uvijek u reproduktivnoj dobi, a žene u predmenopauznom i menopauznom razdoblju trebaju zabilježiti sva krvarenja koja su postala vrlo neredovita.

Žene u menopauzi mogu imati i češća krvarenja nego što je menstrualni ciklus pa u tom slučaju svakako treba posjetiti ginekologa jer prečesta krvarenja nisu dobra za organizam. Svaka žena treba od najranije dobi preuzeti brigu za svoje zdravlje i ne strahovati od bolesti već posjetiti ginekologa bez odlaganja kada postoji bilo kakav problem.


Tagovi: