Kako se kiseli kupus
Domaći kiseli kupus
Kiseljenje kupusa pripada u tradicionalnu pripremu zimnica. Kiseli kupus je jedno od neizostavnih zimskih jela, i radi njegove jednostavnosti kiseljenja mnogi se odlučuju na pripremu svojeg kiselog kupusa. Ova niskokalorična namirnica sadrži svega 25 kcal na 100 grama i odlična je za jačanje imuniteta tijekom hladnih zimskih mjeseci. Njegova konzumacija odlična je za našu crijevnu floru, jer donosi bakterije iz mliječne kiseline. Osim toga, kiseli kupus je bogat i vitaminom A, vitaminima iz B skupine, vlaknima, mineralima poput mangana, kalcija, magnezija, fosfora i kalija.
Kako se sve može jesti? Ukiseljen, može se jesti kao dodatak ili kao glavno jelo. Često se odabire za pripremu sarme, ili kao prilog gdje se on dinsta i poslužuje uz restani krumpir i krvavice ili domaće kobasice/meso. Može se također jesti i sirovo. Prije pripreme bilo kakvog jela, poželjno je da se on pomalo ispere pod vodom kako ne bi ispao pretjerano kiseo. Iako se može kupiti već unaprijed ukiseljen u dućanima, mnogi naglašavaju da domaće kiseljeni ima potpuno drugačiji okus.
Pripreme za kiseli kupus
Prva stavka na koju je potrebno obratiti pozornost je odabir kupusa za kiseljenje. Danas možemo birati između: Varaždinskog kupusa, slave ili futoški kupusa. Pri odabiru kupusa potrebno je obratiti pažnju na čvrsto zbijene listove. Svaka glavica trebala bi imati od kilu do 3 kile i okus bi trebao biti pomalo gorkast. Nakon odabira željene sorte kupusa, idući bitni faktor je samo vrijeme kiseljenja. Berba kupusa najčešće se vrši krajem rujna, stoga je najbolje vrijeme za kiseljenje sredinom mjeseca listopada.
Kod kiseljenja potrebno je voditi brigu o temperaturi koja mora biti uvijek između 18 i 21 stupnja. Također, bitno je odrediti i dobru količinu soli i vode. U primjeru, ako koristite 1000 ml vode, dodajete 4 % soli na vodu - 400 grama. Kako bi pravilno napravili kiseli kupus potrebno vam je sljedeće: Posuda za samo kiseljenje, sol i papar, utezi za napunjene posude. Posuda za kiseli kupus mora odgovarati uzetoj količini kupusa za kiseljenje. Uvijek gledajte omjer kupusa prema kilogramima i litraži posude. U primjeru, ako kiselite do kilograma kupusa, tada vam je potrebna posuda od 20 l. Za ovaj omjer potrebno vam je 11 litara vode i 440 grama soli.
Kiseli kupus postupak kiseljenja
Postoje mnogi načini i oblici kiseljenja kupusa, no mnogi se najčešće odlučuju na kiseljenje kupusa u cijelim glavicama. Ukoliko ste se odlučili na kiseljenje kupusa u glavicama i imate gore navedeni materijal, tada je potrebno slijediti sljedeći proces ili recept: Kupus je potrebno očistiti od vanjskih oštećenih listova, a korijen se mora izdubiti nožem kako bi se udubina mogla napuniti sa soli. Krenite slagati glavice od dna posude, na način da ostavite dovoljno prostora za dodavanje vode.
Među šupljine od naslaganih glavica dodat ćete četvrtine ili polovice kupusa. Krenite s pripremom vode - otopite u njoj sol i zatim ju nježno ulijte u posudu. Kada ulijete vodu, kupus može isplivati na površinu, zato je potrebno na sami vrh posude staviti letvice ili utege po želji kako bi se glavice zadržale u vodi. Nakon nekoliko dana možete provjeriti da li je potrebno dodati još vode ili ne. Ovako ukiseljene glavice mogu stajati do kraja proljeća.
Tagovi: