Zašto šipak ne daje plod
Šipak kralj voća
Šipak ili nar kako ga još zovu kralj je voća, no da bi došli do kvalitetnog ploda potrebno je pravilno ga uzgajati, u pravo vrijeme dozrijevanja ubrati što ovisi o sorti i podneblju uzgajanja, te pravilno skladištiti i čuvati.
Ovo voće je vrlo ljekovito i blagotvorno djeluje na ljudski organizam jer liječi anemiju s obzirom da je plod bogat željezom, jača imunitet, te zaustavlja rast stanica karcinoma. Šipak sadrži brojne vitamine te je njegova primjena ne samo u prehrani već i kozmetičkim granama koji vrlo često ekstrahiraju sastojke šipka za kozmetičke preparativne proizvode poput šampona, maski, krema i losiona.
Postoji preko 350 vrsti šipka a razlikuju se po vrsti plodova koje daju ne samo u boji jer mogu biti od blijedo roze do žarko crvene boje, već i po količini šećera koje sadrže pa mogu biti slađi ili kiseliji, ovisno i o pH vrijednosti koju plod šipka ima. No, velika većina plodova šipka dozrijeva sredinom listopada pa su tada i berbe.
Zašto šipak ne daje plodove
Šipak da bi davao plodove prvenstveno treba uzgajati u toplim krajevima gdje vlada sunčana klima. Uzrok zašto nema plodova može biti i starost biljke jer biljka ne daje plodove u prve dvije godine života iako je ovo brzorastuća biljka. Uzgoj biljke koji zahtjeva uklanjanje osušenih grana, a plodovi će se razviti na prošlogodišnjim granama iz cvijetova koji mogu biti šareni, u skupovima ili razvijeni pojedinačno. Ukoliko je biljka uzgojena iz sjemena plodove možete očekivati tek nakon tri ili četiri godine, dok biljka uzgojena iz reznica daje plodove nakon dvije godine.
Šipak u određenim situacijama neće dati plodove prvenstveno ako se ne uzgaja pravilno, prirodno ova biljka se unakrsno oprašava pa će o tome ovisiti i plod. Cvjetovi s kratkim tučkom se ne oprašuju dok se oni s dužim tučkom oprašuju.
Razlog kada se ne dobivaju plodovi može biti i prehladno vrijeme jer je ovoj biljci potrebna toplina kao i svjetlost koje ako nedostaje cvatnja će izostati ili će biti vrlo smanjena. Zemlja u kojoj biljka raste treba biti plodna i neutralne kiselosti, a plod će se razviti samo ako je biljka kalemljena. Treba paziti i da biljka nije u prevlažnim uvjetima jer će oboliti.
Šipak i njegove najbolje vrste
Postoje poznate i one manje poznate sorte biljke nar ili šipak. Biljka koja daje najslađe plodove šipka je vrsta Ahmar koja se uzgaja u Iranu, naraste i do četiri metra u visinu, a iz crveno narančastih cvjetova dobivaju se plodovi koji teže i 300 grama. Kada plod sazrije kod ove sorte koža je gusta i varira od ružičaste do zelenkaste boje, a bobice unutar ploda su blijede roza boje.
Druga poznata sorta šipka je azerbajdžanska gulaša koja se vidljivo je iz naziva uzgaja u Azerbajdžanu. Stablo ove vrste naraste između 2 i 3 metra, a na plodu se na vrhu nalazi i trnje, a plod može težiti i do 600 grama i kiseliji je nego Ahmar sorta. Uzbekistanska sorta Kizil-Anora smatra se najboljom sortom jer daje plod između 600 i 800 grama te je vrlo plodan, kora je žarko crvene boje kao i bobice koje su kiselo slatkog okusa. Ljubičasta sorta šipka daje crvene plodove oko 300 grama težine, a specifičnost za ou sortu je da je otporna na jutarnje mrazove i bobice su duguljaste, sočne i specifičnog su mirisa.
Šipak ima još dvije vrste koje su poznate, a to je Ak Don Krimski biljka koja potječe s Krima, plodovi imaju tanku koru a bobice su sitne i imaju sladak sok koji ima i malo kiselosti.
Tagovi: