Zašto šipak puca

Zašto šipak puca

Šipak puca zbog gljivičnih oboljenja

Gljivična oboljenja koja napadaju drvo i plod nara ili šipka obično se događaju u vrijeme sazrijevanja ploda. Gljivična oboljenja ćete prepoznati tako što će se na listovima pojaviti mrlje, listovi će prerano početi padati, no i na plodu će biti vidljive iste mrlje, te će se plod raspuknuti. Šipak je otporna biljka no ipak ima dozu osjetljivosti na bolesti kao i druge biljke.

Za liječenje gljivičnog oboljenja obratite se u poljoprivrednu ljekarnu gdje će vam najvjerojatnije preporučiti bakreni fungicid koji se može primjeniti prije sljedeće sezone. Možda je ova sezona uništena, no svakako možete spasiti biljku kako biste spriječili gljivice da biljku unište. Sljedeća sezona nakon tretmana antifungicidnim sredstvima davat će zdrave plodove bez naznaka za gljivična oboljenja.

Ne preporučuje se tretirati biljku u vrijeme sazrijevanja kako plodove ne biste natopili antifungalnim sredstvima, ako uspijete poberite zdrave plodove, a šipak će sljedeće godine nakon tretiranja dati plodove jer će biljka ozdraviti i rješili ste se bolesti glivica koje napadaju mnoge biljke.

Šipak puca zbog nepravilnog prihranjivanja

Šipak ili nar je biljka koja zahtjeva određeni tip zemlje koja treba biti rahla, pH vrijednosti između 5,5 i 6,5 blago kisela zemlja, bogata humusom, te duboko drenirano tlo. Ova biljka ne voli vlažna i glinena tla, a pravilna prihrana je od ključne važnosti kako bi se biljka razvijala i davala zdrave plodove.

Pravilna prihrana je za šipak ključna i potrebno je barem svake treće godine zemlju prihranjivati gnojivom iz staje. Također je potrebno svake godine dodavati i mineralna gnojiva što će vam objasniti u poljoprivrednoj ljekarni. Kod ove prihrane nar ne podnosi prekomjernu količinu dušika jer to može uzrokovati pucanje plodova kad dosegnu svoju zrelost.

Plodovi će tokom ljeta doseći svoju veličinu nakon čega slijedi proces sazrijevanja do berbe u listopadu ili početkom studenog. Ova biljka voli tople i sunčane krajeve, no otporna je na manje minuse u temperaturama do munus 10 maksimalno, pa ako je uzgajate na kontinentalnom dijelu zimi je svakako zaštite i posadite na sunčanom i osvjetljenom mjestu.

Šipak puca zbog previše vode

Dogodilo vam se da šipak plod puca poslije obimne kiše, razlog previše vode. Biljka traži određenu količinu vode, a najvažniji period zalijevanja je u proljeće kada rastu mladice i u jesen kada raste i sazrijeva plod. Nepravilno zalijevanje i previše vode dovest će do pucanja ploda naročito ako su u fazi punog sazrijevanja.

Nepravilno zalijevanje znači i neujednačeno zalijevanje vodom bilo da se radi o kiši ili navodnjavanju. Šipak je biljka koja više voli sušu nego previše vode naročito ako odjednom dobije preveliku količinu vode. U periodu kada biljka vegetira treba je zaliti svaka četiri do pet dana no ne s prevelikim količinama vode.

Zaštita od kiše je uvijek otežavajući faktor za uzgoj nara u kontinentalnom dijelu gdje se često događaju ljetni pljuskovi pa i nevremena zbog previsoke temperature, stoga ako možete zaštitite biljku šipka i od prevelikih kiša i tuče jer će to dovesti do pucanja ploda prije berbe, a i truljenja ploda jer puknuti plod je izložen insektima i mikroorganizmima.


Tagovi: