Gdje raste kikiriki

Gdje raste kikiriki

Kikiriki je mahunarka koja raste pod zemljom kao krumpir

Dok u omiljenom kafiću uz pivo grickate slana zrna omiljenog kikirikija vjerojatno mislite kako je to samo još jedan orašasti plod, ali ne, nije "orašar" iako ima orašast oks i teksturu. Kikiriki je mahunarka koja raste pod zemljom kao krumpir, a u okusu nema ništa grahorasto i ništa škrobno nalik krumpiru, baš zanimljiva biljka, uz to je zbog poznatog maslaca od kikirikija prije možemo nazvati uljaricom, a otkako se uzgaja i kod nas, još je zanimljivija.

Kikiriki čak i stabljiku ima visine 0 - 50 centimetra, baš kao neke sorte krumpira ili grahorica. Zanimljivo je da ova biljka razvija cvjetove iznad zemlje, no oni zbog svoje težine sve više padaju ka zemlji i na kraju potonu u zemlju pa se plodovi razvijaju u zemlji. Plodovi su jasno, mahune, zato je i svrstana u mahunarke, a svaka mahuna ima dva do tri zrna kikirikija. U smeđecrvenoj ovojnici se zapravo nalaze dvije polovice koje sljubljene tvore jedno zrno.

Kikiriki se sije u kućice kao i sve druge mahunarke

Tlo za uzgoj kikirikija treba pripremiti u jesen, najbolje nakon pobranog kukuruza, šećerne repice ili sličnih kultura. Krajem travnja, kada temperature dosegnu oko 12°C, kikiriki se sije u kućice kao i sve druge mahunarke, na razmaku od oko 30 centimetara, a u svaku kućicu se stavljaju 3 - 4 sjemenke na dubinu šest do osam centimetara. Razmak između redova treba biti 70 - 80 centimetara, jer se uz navodnjavanje i okopavanje biljke na kraju treba ogrnuti kao krumpir.

Obzirom da kikiriki klija na 21°C, mnogi ga radije siju u klijališta, a mlade biljke se na otvoreno presađuje kada se vanjske temperature ustale. Najveći neprijatelji nasadima kikirikija su glodavci i druge divlje životinje. Iskapanja kikirikija je pomalo nalik iskapanju krumpira i obavlja se krajem rujna, što znači da od sjetve do berbe prođe 4 - 5 mjeseci. Iskapa se cijela biljka, otrese se zemlja i okreće naopako da se plodovi na njoj dobro osuše što je jedini spas od kvarenja i truljenja.

Kikiriki je zreo za berbu kad mu listovi počnu žutjeti

Berba kikirikija se mora obaviti prije prvih jesenskih mrazeva. Kikiriki je zreo kad mu listovi počnu žutjeti, a prvo žutilo se počinje pojavljivati već polovicom listopada, uzgajivači dobro znaju prepoznati trenutak za berbu. Neoljušteni plodovi se trebaju čuvati na hladnom, suhom i tamnom mjestu, često takvi neoljušteni stižu i u trgovine. Ako kupujete neoljuštene plodove i vih čuvajte u posudama s poklopcem da ih ne napadnu kukci i trošite ih, nemojte ih čuvati predugo.

Ako kupujete oljušteni kikiriki držite ga također u posudam s poklopcem u frižideru ili čak u zamrzivaču, ako ste kupili veće količine. Češće provjeravajte da zrna nisu užegla, u frižideru mogu stajati do tri mjeseca u zamrzivaču do šest mjeseci. Prerađenom kikirikiju (slani, prženi, karamelizirani i tako dalje) pri kupnji obavezno pogledajte rok trajanja na pakiranju. Kao što se mogu pokvariti u mahunama ili očišćenim zrnima, užeglost se može pojaviti i u svim proizvodima od kikirikija, možete je prepoznati po mirisu i gorkom okusu.


Tagovi: