Kada štene smije van
Što je štene?
Štene je mladunče psa, odnosno mladi pas u dobi od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci. Ova faza života psa karakterizira brz rast, učenje i razvoj. Štenci su obično vrlo energični, znatiželjni i igrački, te su u potrazi za pažnjom i ljubavlju svojih vlasnika. Razdoblje štenjenja počinje nakon rođenja, kada štenci ovise o majčinom mlijeku za preživljavanje. Nakon nekoliko tjedana, štenci počinju istraživati svoju okolinu, učeći o svijetu oko sebe. Ovo je vrijeme kada vlasnici često počinju s procesom socijalizacije, uključujući izlaganje štenaca raznim ljudima, drugim životinjama i različitim situacijama kako bi razvili stabilan karakter. Briga o štenetu izuzetno je važna za njihov pravilan razvoj, a to uključuje pravilnu prehranu, redovite posjete veterinaru radi cijepljenja i pregleda, kao i odgovarajuću tjelesnu aktivnost i mentalnu stimulaciju. Osim toga, štenci trebaju biti educirani o osnovnim naredbama i pravilnom ponašanju kako bi postali dobroćudni i poslušni psi u odrasloj dobi. Štene predstavlja ne samo fazu u životnom ciklusu psa već i vrijeme koje omogućuje vlasnicima da izgrade snažnu vezu s njima.
Kako brinuti za štene?
Briga o štenetu zahtijeva pažnju, predanost i pravilno razumijevanje njegovih potreba. Mlađa štenad često treba više obroka dnevno, a bitno je odabrati visokokvalitetnu hranu prilagođenu dobi, veličini i pasmini šteneta. Redovito posjećujte veterina za cijepljenje, pregled i praćenje zdravstvenog stanja. Kako biste socijalizirali štene, izložite ih različitim ljudima, psima, mjestima i situacijama kako bi razvilo pozitivan odnos prema okolini. Važno je što prije krenuti s dresurom, te ih naučite osnovnim naredbama kao što su sjedi, mjesto, dođi i slično. Naučite ih što smiju, i što ne smiju raditi. Štenci su veoma energični i aktivni, te im pružite dovoljno vježbe, prilagođene dobi i pasmini, te se igrajte s različitim igračkama kako biste potaknuli mentalnu stimulaciju. Redovito četkajte dlaku, posebice ako je riječ o pasmini koja ima dužu dlaku, te održavajte čiste uši, zube i nokte. Pružite ljubav, pažnju i nježnost kako biste izgradili snažnu emocionalnu vezu s vašim štenetom, te im posvetite vrijeme igri, šetnjama i zajedničkim aktivnostima. Dok štene živi u kući, osigurajte sigurno okruženje i maknite sve stvari koje bi mogao dohvatiti.
Kada smije štene van?
Štene može početi izlaziti van u dvorište ili na šetnje tek nakon što je primilo sva potrebna cijepljenja. Cijepljenje je ključno kako bi se zaštitilo od različitih bolesti koje se mogu prenijeti kontaktom s drugim psima ili zaraženim okolišem. Veterinari obično preporučuju početak socijalizacije šteneta već od ranog doba, no treba biti oprezan s izlaganjem šteneta javnim mjestima prije nego što je potpuno cijepljeno. Uobičajeni raspored cijepljenja obuhvaća osnovne bolesti poput štenećaka, parvoviroza, zaraznog hepatitisa, parainfluenza i leptospiroza. Štene se u svojoj prvoj godini cijepi sveukupno tri puta, i to u razmaku od 2 do 3 tjedna protiv štenećaka i ostalih spomenutih bolesti. Tek nakon što prođu dva tjedna od zadnje doze cjepiva se smatra da je razvilo imunitet protiv spomenutih bolesti, te smije sigurno izaći van i biti u kontaktu s drugim psima. Što se tiče smije li izaći van, smije dokle god nije u kontaktu s necijepljenim psima.
Tagovi: