Kako se Nova godina slavi diljem svijeta
Kakva vam je Nova godina takav će biti i ostatak godine
U cijelom svijetu se slavi doček nove godine, uvijek uz mnogo dobre hrane i pića, buke, pjesme, plesa, raznih prskalica, bljeskalica i vatrometa. U starim vremenima su novu godinu određivali po kretanju sunca, u Starom Egiptu prema položaju zvijezde Sirius, u Babilonu, Perziji i Kini prema proljetnoj ravnodnevnici, a po gregorijanskom kalendaru to pada na prvi siječnja. Svuda po svijetu je rašireno vjerovanje, da, kakva vam je Nova godina, takav će biti i ostatak godine.
Rano kršćanstvo je zazirol od poganskih svečanosti i proslava nove godine, pa je utvrđen jedinstven datum koji je prihvatio skoro cijeli svijet. No, Kinezi još uvijek slave po svom kalendaru i oni 10. veljače stiže nova godina crvenog zmaja. Ima još naroda koji novu godinu čekaju prema svojim kalendarima, pravoslavci prema julijanskom kalendaru, muslimani još računaju godine po hidžri, neopagani se okupljaju oko stounhengea tijekom proljetne ravnodnevice da slave novo mlado sunce i novu godinu, ali svima je to radosna svečanost.
Jedna Nova godina, različiti običaji
Vjerovanja o novoj godini su toliko šarolika, da bi popunila cijelu jednu knjigu. U toj novogodišnjoj noći treba na sebi nešto crveno, najbolje donje rublje za ljubav i strast, nešto zlatno za novac, bogatstvo i uspjeh, kuća mora biti čista i stol pun. U Japanu se kuća čisti na samu novu godinu, u Kini uoči svečanosti, u Španjolskoj i Gvatemali se jede 12 zrna grožđa za sretnih 12 mjeseci i ispunjenje 12 želja, jedna Nova godina, različiti običaaji.
Na kubi se jede 12 kriški grejpa, u Grčkoj se novogodišnji kolač u kojem je novčić lomi na tri dijela, jedan za Isusa, jedan za domaćina i jedan za kuću. Grčka Nova godina uključuje pozivanje jednog gosta na svečanost, a ako je novčić u trećem komadu kruha cijela obitelj će biti zdrava i sretna. U Austriji se nakon pečenja poslužuje puding od mentola u obliku četverolisne djeteline za sreću, a u Njemačkoj i Italiji bukom tjeraju zle duhove.
Ništa kao Nova godina ne pokazuje svu kulturnu raznolikost
Iz Engleske potječe vjerovanje da sreću donosi ako vam prvi čestita novu godinu muškarac, kao i ako je prvi gost u kući u novoj godini muškarac. Na Sicilije je obaavezno novogodišnje jelo lazanje, svako drugo jelo donosi nesreću. U Kolumbiji prave lutku napunjenu starom odjećom i papirićima sa željama koja predstavlja Staru godinu i spaljuju je dok čekaju da Nova godina dođe. U norveškoj se jede puding od riže sa samo jednim bademom, sretan će biti onaj tko nađe badem.
U Nizozemskoj se u novogodišnjoj noći jedu u sredini šuplje krafne i prave lomače od novogodišnjih borova. Na Filipinima oblače odjeću sa krugovima na njoj i jedu okruglo voće i povrće, krug se odnosi na kolo godine. U Južnoj Africi i Italiji da se riješe starih stvari koje se bacaju kroz prozor. Brazilici nose bijelu odjeću za ples i zabavu i obavezni vatromet. U Izraelu se jedu slatka jela i tako širom svijeta, ništa kao Nova godina ne pojazuje kulturnu raznolikost.
Tagovi: